Dom w górach, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Położony nieopodal Bielska-Białej „Dom w górach” jest dziełem polskiej pracowni architektonicznej Kropka Studio. Skromny, nawiązujący do architektury rolniczej dom położony jest w pagórkowatej scenerii z widokiem na pobliskie pasma górskie Beskidu Śląskiego.Dwupiętrową bryłę wkomponowano w naturalna skarpę w taki sposób, że z podjazdu widoczna jest tylko górna, czarna część budynku. Wspomnianą górną część jako przedłużenie dachu, pokryto czarną okładziną metalową na rąbek stojący.

Kubaturę dachu wycięto poprzez zastosowanie szklanego łącznika oddzielającego strefę dzienną od części prywatnej. Rozmieszczenie otworów okiennych skrupulatnie przemyślano i rozplanowano tak, by jak najlepiej wykorzystać naturalne oświetlenie.

Dolną, częściowo wchodzącą we wzgórze kondygnację wykończono płytami z betonu architektonicznego. Ta część budynku, obejmuje pokoje dla dzieci, strefę wejściową i garaż z pomieszczeniem gospodarczym. Otoczona z trzech stron ziemią, znajdująca się poniżej poziomu istniejącego terenu część parterowa, z czwartej strony, dzięki przeszkleniom otwiera się na otaczający, malowniczy krajobraz.

Górny poziom składa się z części dziennej z główną sypialnią i prywatną łazienką i garderobą. Strefa dzienna tego poziomu skupiona jest wokół szerokiej wyspy kuchennej oraz strefy rekreacyjnej z kominkiem. Proste plany pięter, wysokie sufity i ogromne, stałe okna otaczające górskie widoki starają się wzmocnić poczucie przestrzeni tego domu.

Lokalizacja: Bielsko Biała, Polska