Dom w Jędrzychowie

SHLTR Architekci

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Dom w Jędrzychowie to wyjątkowy parterowy projekt SHLTR Architekci. Klientka to odważna inwestorka, zafascynowana brutalizmem – nurtem w architekturze zaliczanym do późnego modernizmu. Dom miał wykazywać się możliwie małym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ogrzewania.

Poczucie estetyki i wiedza architektów, w połączeniu z głównymi wytycznymi inwestorki, pozwoliły stworzyć niebanalny dom miejski o minimalistycznej bryle i surowej, betonowej elewacji. Dzięki przemyślanej architekturze, ukształtowanej zgodnie z wytycznymi opracowanymi w Niemczech przez Instytut Budynków Pasywnych, oraz zastosowanym materiałom i instalacjom, osiągnięto dom pasywny o niebanalnej bryle. Wszystko to okraszone surowością betonu z małymi akcentami drewna w formie pionowych lameli. Ściany pełne od północnego wschodu i północnego zachodu chronią prywatność domowników przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i najbliższych sąsiadów. Minimalizują również straty ciepła. Kalenicę dachu obrócono tak, by jedna połać, na której zaplanowano panele fotowoltaiczne, maksymalnie czerpała z energii słonecznej.

Duże przeszklenia od południowego zachodu i południowego wschodu otwierają dom na ogród otoczony zielenią jednocześnie pozyskując energię słoneczną zimą. Przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem, wnętrze budynku chroni wysunięty dach nad tarasem oraz wysokie drzewa na sąsiednich działkach. Zaprojektowany w centralnej części ogród zimowy pozwala rozkoszować się zielenią roślin przez cały rok.

Funkcjonalne rozplanowanie wnętrza budynku jest wynikiem wyjątkowych wymagań inwestorki, która pragnęła wysokich i otwartych przestrzeni oraz odrobiny prywatności dla swojego nastoletniego syna. W ten sposób powstała strefa zamknięta przy wejściu do domu. W jej skład wchodzą pomieszczenia takie jak sypialnia syna, łazienki oraz pomieszczenia gospodarcze. Ze strefy zamkniętej, korytarzem przechodzimy do strefy otwartej, na którą składają się sypialnia właścicielki, salon z wanną wolnostojącą, kuchnia i jadalnia a także przeszklony ogród zimowy, który wprowadza zieleń i mnóstwo światła do wnętrza domu.

Więcej projektów SHLTR Architekci znajdziecie w zakładce pracowni oraz na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.

Powierzchnia: 160 m2
Lokalizacja: Zielona Góra, Polska