Dom w Karkonoszach

FRÁNEK ARCHITECTS PETR POLÁK
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ten projekt jest efektem podejścia filozoficznego. Człowiek miał w nim współgrać z przyrodą, a harmonia funkcji miała łączyć się z istotą naturalnego życia.

Właściciele chcieli prowadzić w tym domu życie pełne współczesnych udogodnień, ale w sposób, który będzie odpowiadał ich życiowym przekonaniom. Te życzenia spełnili architekci z firmy Fránek Architects, działając w miejscu, w którym stał już kiedyś inny dom.

Nowy budynek stanął dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed laty powstał pierwszy dom, i prawie kopiuje jego kształt. Miejsce jest niezwykłe, ponieważ znajduje się w górach, z dala od pełnej cywilizacji. Działka jest lekko nachylona, więc najniższy poziom domu znajduje się całkowicie poniżej powierzchni ziemi, patrząc od strony północno-wschodniej. Z tego powodu wejście główne jest na wyższym piętrze, na którym powstała także główna przestrzeń dzienna – salon z kuchnią, gabinet i jedna sypialnia z łazienką. Do domu można jednak wejść także z drugiej strony, z poziomu najniższego, gdzie znajdują się 3 sypialnie z łazienkami, pralnia oraz pomieszczenie gospodarcze. Najwyższe piętro domu to z kolei biblioteka i pokój służący do wyciszenia i medytacji.

Poszczególne piętra tego domu łączy spiralna klatka schodowa. Zaprojektowano ją w taki sposób, by nie kolidowała z innymi funkcjami pomieszczeń. Dominuje tu więc prostota i czystość.

nowoczesną STODOŁĘ zbudowano z tradycyjnej cegły, a całość, łącznie z dachem, obito modrzewiowymi listewkami. Ramy okien, przyklejonych od zewnątrz, również zostały wykonane z drewna modrzewiowego.

W przyszłości obok ma powstać jeszcze jeden budynek, który będzie pełnił funkcje szklarni i przechowalni świeżych warzyw. Ma on jednak także mieścić urządzenia techniczne, które będą częścią planowanego tu systemu „zero Energy”.

Powierzchnia: 464 m2
Lokalizacja: Karkonosze, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA