Dom w Korei

Kyungsub Shin
Partnerzy

O inspiracji

Działka, na której stoi Hotel Doban, znajduje się w wiosce Byeonsan-ri w Korei Południowej. W miejscu tym szczyt Baekbyonbong góruje nad rzeką South Han i centrum Yangpyeong. Krajobraz pełen naturalnych tarasów, w otoczeniu górskich grań Baekbyonbong, otacza tę działkę z trzech stron, otwierając się w jednym miejscu na rzekę i miasto Yangpyeong. Patrząc z tej strony miejsce to przypomina górskie obserwatorium, które pozwala obserwować z boku skomplikowany i chaotyczny zgiełk codziennego miejskiego życia. Krajobraz tarasowy
Ziemia wokół działki przypomina swą formą tarasy, które układają się na poziomach o różnicy około 5 do 6 metrów. Aby zwiększyć wrażenie platformy obserwacyjnej i zminimalizować zmiany w naturalnym ułożeniu działki, wewnątrz budynku powstała również nowa forma tarasów. Zgodnie z terenem, pomieszczenia na różnych wysokościach mają różne funkcje, nawet bez podziału przestrzeni ścianami.

Rozciągająca się przestrzeń
Grupy poszczególnych elementów budynku ciągną się w sposób geometryczny schodząc w dół zbocza. Dzięki temu goście mają swoją indywidualną przestrzeń, każdą z innym widokiem i prywatnym miejscem dla każdego z mieszkań. Indywidualne elementy budynku pełnią dla rozciągającego się na zewnątrz krajobrazu funkcję podobną do ramy obrazu. Pomiędzy poszczególnymi mieszkaniami znalazło się nawet miejsce na dachu na prywatne jacuzzi, w którym można się zrelaksować pod gołym niebem.

Ciągła “grań” dachu
Krawędź dachu, która ciągnie się na różnych wysokościach na całej długości budynku, przypomina swym kształtem okoliczne szczyty górskie. Załamana linia dachu podkreśla jeszcze swą ciągłość dzięki powtarzalności elementów. Poszczególne części budynku tworzą spójną całość, która ma unikatowy kształt, ale doskonale dopasowuje się do swego otoczenia. Budynek można bez problemu dostrzec z daleka, już od wejścia do doliny Byeongsan-ri i dla wielu osób stał się on już nowym punktem orientacyjnym.

Lokalizacja: Byeonsan-ri, Korea Południowa
Tekst: nowoczesna STODOŁA