Dom w ruinie

Kategorie: Domy ceglane Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Przebudowy i adaptacji ruiny starego domu w Jevíčku podjęła się pracownia architektoniczna ORA.

Dom po domu

Ten stary wiejski dom, za czasów reżimu komunistycznego splądrowano i przerobiono na stodołę. „Skontaktowali się z nami właściciele posiadłości. Poszukiwali kogoś kto pomoże im odbudować ten fascynujący budynek.” – mówią architekci z ORA. Podczas pierwszej wizyty na miejscu przeanalizowaliśmy dokładnie budowlę, zastosowane połączenia i stan uzytych materiałów.”

Pomimo wcześniejszej, lekkomyślnej przebudowy, dom nie stracił nic ze swojej świetności. Wręcz przeciwnie, stan, w jakim się znajduje i sposób, w jaki surowiec wytrzymał upływ czasu, są dowodem dobrej jakości.

Z pierwotnego domu pozostała tylko ceglana „skrzynia” z dachem. To była ruina. Wspólnie z właścicielami zastanawialiśmy się czy dobrym rozwiązaniem, będzie uparte dążenie do rekonstrukcji budynku. Każda próba tradycyjnej naprawy oznaczałaby utratę pierwotnego charakteru ruiny. Stosunkowo szybko wykluczyliśmy więc spekulatywną rekonstrukcję stanu pierwotnego, a także jakąkolwiek inną imitację. Zaproponowaliśmy naprawienie obecnego stanu romantycznych ruin.

Zaczęliśmy od sprzątania

Zaproponowaliśmy wyburzenie wewnętrznych części budynku i przywrócenie pierwotnego układu z dwoma kondygnacjami zamiast trzech. Wiązał się z tym także powrót do pierwotnego podziału elewacji. W zależności od potrzeb układu, w razie potrzeby wstawiliśmy duże okna.

Użyliśmy pierwotnych materiałów

W istniejących ruinach zbudowaliśmy nowy, odizolowany dom, który spełnia wszystkie aktualne normy energetyczne. Jako elementy stropów i wiązarów ponownie wykorzystaliśmy solidne konstrukcyjnie belki drewniane. Większość materiałów pozostawiono w budynku i poddano reorganizacji.

Wizualne przeplatanie się dwóch światów

Między nową i pierwotną strukturą zachowano wentylowaną pustkę, dzięki czemu struktury nie stykają się ze sobą. Nowa konstrukcja jest czasami nieco odsunięta od starej. Okna nie pasują dokładnie do otworów starego muru, w niektórych miejscach stara ściana widoczna jest także w środku. Nowy budynek przechodzi przez otwory w starej ścianie i odwrotnie. Stara ściana wchodzi przez nowe okna.

Ekologia

Projekt jest manifestem tego, jak można leczyć stare domy. Nie trzeba burzyć ani dramatycznie rekonstruować. Jednocześnie, nawet w tym wypadku, można ekonomicznie budować z nowoczesnych materiałów i osiągnąć wymagane parametry.

Ogród

Tak, jak dom od początku szanował swoją historię, tak ogród został zaprojektowany tak, aby stać się naturalną częścią krajobrazu. Nie ma ograniczeń fizycznych. Granicę wyznaczają jedynie fragmenty murków i brama, a ogród jest połączony z otaczającym środowiskiem. To swoisty łącznik pomiędzy domek a jego widokami i otaczającym krajobrazem.

Lokalizacja: Jevíčko, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA