Dom w Santo Tirso

Hous3 Ivo Tavares Studio
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Ciemna sylwetka domu kontrastująca z naturalnym otoczeniem – tak najkrócej można opisać projekt domu w Santo Tirso w Portugalii, który stworzyli architekci z firmy Hous3.

nowoczesna STODOŁA stoi na niewielkim wzgórzu i od strony drogi od razu przyciąga uwagę. Jej proste linie to nowa interpretacja stereotypowego domu z dwuspadowym dachem, który tradycyjnie można znaleźć w Portugalii.

– „Prace nad projektem rozpoczęliśmy od zdefiniowania osi biegnącej z północnego wschodu na południowy wschód, ułożonej wzdłuż działki i wyznaczającej najlepsze widoki na okolicę. Zgodnie z tą liniową orientacją zorganizowaliśmy główną bryłę domu, która jest zabawną rekonfiguracją domu tradycyjnego, stając się wyjątkowym punktem lokalnego krajobrazu” – mówią twórcy projektu.

Z dobudówką

Do dużej bryły domu dołączony jest jeszcze mniejszy element, który stanowi uzupełnienie dla wymogów właścicieli, stając się „aluzją” przybudówki – jak nazywają ją sami architekci, którzy w ten sposób zinterpretowali bardziej tradycyjne elementy dodawane do głównej bryły domu. Ta nowa interpretacja przybudówki oddalona jest od wejścia na parcelę i tworzy „rodzaj zewnętrznego atrium dekompresyjnego” – mówią architekci.

Prostota obu elementów domu promuje intuicyjne rozumienie przestrzeni, zachęcając do wejścia. Pierwszym punktem kontaktu z wnętrzem jest korytarz, który prowadzi do centralnie ułożonych części wspólnych domu, czyli jadalni, salonu i kuchni. Miejsce to jest przestronne i pełne naturalnego światła, łącząc się z przestrzenią zewnętrzną, która wydaje się być przedłużeniem wnętrza, łącząc je spójnie z basenem i jadalnią zewnętrzną, wykorzystując też rytmiczną grę światła i cienia, która zaczyna rządzić tym miejscem w godzinach popołudniowych.

Wnętrze nowoczesnej STODOŁY

Centralny element wspólny dzieli przestrzeń w taki sposób, że jej poszczególne części zyskują niezależność.

– „W południowo-wschodniej części prywatnej korytarz rozdziela pokoje i małe biuro, wszystkie z przylegającymi do nich przestrzeniami zewnętrznymi, do których dostęp umożliwiają szklane drzwi, równoważące wizualne i fizyczne relacje każdego wnętrza z krajobrazem” – wyjaśniają twórcy projektu.

W części północno-wschodniej domu powstała przestrzeń o podwójnej wysokości, mieszcząca też pomieszczenia techniczne i do pracy. Całość kryje dwuspadowy dach, który pozwala na odpowiednie modelowanie przestrzeni wewnętrznych w taki sposób, by wydzielone miejsca spełniały wszystkie wymogi rodziny, stając się przytulnymi kącikami także do czytania i nauki.

Prostota i stosowny dobór wykończenia wnętrz – wraz z jasnymi, minimalistycznymi, gładkimi ścianami – wprowadzają spokojną atmosferę, idealną do wypoczynku i codziennego życia. Wnętrza kontrastują z ciemną sylwetką domu widoczną z zewnątrz, gdzie czarna elewacja połączona z prostym kształtem budynku tworzy uderzającą graficzną sylwetkę na tle krajobrazu.

– „Patrząc na całość, poprzez kontrastowe zestawienie z materiałami elewacyjnymi, zbliżamy się do naturalnego piękna, które – miejmy nadzieję – przyniesie szczęście mieszkańcom tego domu” – podsumowują architekci firmy Hous3.

Lokalizacja: Santo Tirso, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt