Dom w Sulejówku

Klangor Studio

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Projekt domu w Sulejówku, pod Warszawą, stanowi doskonałe połączenie funkcjonalności, estetyki i harmonii z otoczeniem. Działka, na której powstanie budynek, graniczy bezpośrednio z drogą i terenem fabrycznym, ale również z urokliwym liściastym lasem po stronie północno-wschodniej. Współpracując z inwestorami studio Klangor zadbało o to, aby dom wpisywał się w charakter rozwijającej się wokół zabudowy jednorodzinnej i jednocześnie stanowił komfortowe miejsce dla rodziny 2+4.

Dwa niezależne lokale

Zaprojektowali budynek, który w przyszłości może być łatwo podzielony na dwa niezależne lokale, co daje elastyczność podziału zarówno dla domu wielopokoleniowego, jak i wynajmowania części domu, gdy przestanie być potrzebny dla całej rodziny. Podział na strefy dzienną na parterze oraz prywatną na piętrze, z dodatkowym miejscem dla rodziców na parterze, pozwala na funkcjonalne i komfortowe korzystanie z przestrzeni.

Architekci z Klangor Studio lubią podchodzić do projektu bryłowo, stworzyli więc domu z prostych, przecinających się kształtów. Ich układ na działce wspólnie z otaczającym lasem tworzą intymną atmosferę dla przyszłego ogrodu. Mimo trudności związanych z przebiegającym przez działkę gazociągiem wysokiego ciśnienia, zlokalizowano budynek w taki sposób, aby odciąć się od ulicy i strefy przemysłowej, otwierając go jednocześnie na piękny las.

Wybór materiałów

Wybór materiałów odgrywał kluczową rolę w projekcie. Użyto nietuzinkowych, przystępnych cenowo, odpornych na niszczenie i niewymagających częstej pielęgnacji materiałów, zgodnie z wymaganiami inwestorów i zgodnych z zapisami planu miejscowego. Jasna paleta kolorystyczna oraz pokrycie dachu w kolorze naturalnych elementów ceramicznych wpisują się w otaczającą zabudowę i zapisy mpzp. Starannie dobrano również rozwiązania techniczne, takie jak pompa ciepła, panele fotowoltaiczne i rekuperacja, które pozwolą na oszczędności energetyczne oraz wpłyną na komfort mieszkańców. Projekt domu z ekspozycją na las od północy, gdzie zastosowano pokaźne przeszklenia i mniejsze, często pośrednie przeszklenia z ekspozycją na słońce od wschodu, południa i zachodu sprawia, że wnętrza są pełne światła, a jednocześnie nie nagrzewają się zbytnio.

Ostatecznie Dom w Sulejówku łączy w sobie nie tylko funkcjonalność i estetykę, ale także przemyślane i ekonomiczne rozwiązania, które zapewnią mieszkańcom wygodę, satysfakcję oraz przyszłościową elastyczność. Dzięki takim cechom, budynek będzie się wyróżniać na tle innych domów jednorodzinnych, jednocześnie tworząc spójną całość z otoczeniem i spełniając oczekiwania inwestorów.

Lokalizacja: Sulejówek, k. Warszawy
Powierzchnia: 344,49 m2

Architekci: Mateusz Florczak, Magdalena Cichosz, Ewa Knapacz, Kacper Radulski, Przemysław Spyra
Konstrukcja: Pracownia projektowa Samborscy
Instalacje sanitarne: Projekt Białystok Marcin Harasimowicz
Instalacje elektryczne: ZAPProjekt Paweł Garstka S.K.A.