Dom w Uroczysku

Górnik Architects

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Uroczysko, to część lasu o orientacyjnym znaczeniu, bez ściśle oznaczonych granic. Teren zwykle ciekawie ukształtowany geograficznie, niejednokrotnie tworzy niewielki obszar rezerwatu przyrody. Dla mieszkańców, to również miejsce – jak sami mówią: „… jest tak urocze, że chce się tam żyć”. 

Miejsce jest na tyle urokliwe, że już samo położenie terenu, na którym ma powstać dom pobudza wyobraźnię. Działka, o której mówimy, jest przede wszystkim duża i zróżnicowana pod względem tektonicznym – oprócz części płaskiej znajdziemy tu niewielkie wzniesienie, z którego rozlega się przepiękny widok na okolicę. 

Jasne było, że dom musi stanąć na skarpie, gdyż widok z góry na malownicze łąki, wsie i przyrodę wokół jest naprawdę imponujący.

Świętokrzyskie, to rejon, w którym wciąż jeszcze możemy spotkać domy i stodoły zbudowane jeszcze przed wojną. Osady drewniane, z charakterystycznymi spadzistymi dachami dominują w okolicy wiec od początku było jasne, że Dom w Uroczysku musi wpisać się w tą estetykę. 

Opowiemy Wam historię pewnego miejsca, tak pięknego i dziewiczego, że każdy, kto tylko raz je odwiedzi, chce tam zostać na zawsze: 

JESIEŃ

To tu wśród sadów, łąk i niewielkich pagórków wciąż jeszcze możemy spotkać domy i stodoły zbudowane jeszcze w XIX wieku, w których ludzie od pokoleń żyli w dostatku i szczęściu z pracy własnych rąk i tego, co przyniesie im natura. 

Ale czasy się zmieniły, a praca w sadzie, czy na roli przestała być opłacalna. Świat stawał się mniejszy i mniejszy, kusząc młodych ludzi, którzy coraz częściej opuszczali rodzinne strony, w pogoni za marzeniami, nowymi wyzwaniami, karierą i pieniądzem więc kolejne domostwa pustoszały.  

ZIMA

Pewnego razu doszło do tragedii i stary dom spłonął, grzebiąc w pogorzelisku cały dorobek życia. Tylko dzięki determinacji, ale też miłości dom udało się odbudować, bo trzeba Wam wiedzieć, że rodzina, która tam mieszkała zawsze trzymała się razem, a ludzi byli silni i dobrze wiedzieli, czym jest przemienność nieszczęść.   

WIOSNA

Ten moment stał się nowym początkiem, gdyż pożar odmienił nie tylko losy rodziny, ale również podejście do życia. Zamiast gonić za tym, co nietrwałe rodzina zaczęła coraz więcej czasu spędzać w ogrodzie i sadzie Tak powstało ekologiczne przedsiębiorstwo produkujące, to co w swojej szczodrości i z wdzięczności daje natura. Dzięki pasji i poświęconej energii przetwory, weki szybko stały się produktem wyjątkowym na rynku.

Zadowoleni klienci wracają do Uroczyska, ponieważ w naturalnych smakach owoców i warzyw odnajdują również smak miłości.

LATO

Wracamy do domu. 

Po latach pracy za granicą z daleka od rodzinnych stron, nadszedł czas, że i młodzi ludzie zdecydowali się wrócić do Uroczyska, żeby zbudować tam swój własny dom.

Projektowanie Domu w Uroczysku

Zaczęło się od przyjaźni, gdyż zarówno Magda i Mateusz Górnik, założyciele Górnik Architects, jak również sami inwestorzy posiadaliśmy podobne doświadczenia życiowe: młodość spędzona na emigracji na wyspach, podróże, podejście do pracy, marzenia, czuły stosunek do natury i ekologiczny styl życia. Dom w Uroczysku powstał jako swojego rodzaju dialogiem z tradycją. Przy projektowaniu Domu w Uroczysku ogromne znaczenie miały historia miejsca, bliskość natury oraz wyjątkowo sielankowy charakter. 

Mateusz Górnik o pracy nad projektem

Z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że to właśnie zawiązanie relacji całej naszej czwórki miało ogromny wpływ na powstanie projektu Domu w Uroczysku, ale przede wszystkim spowodowało, że rzeczy kolejne etapy pracy nad projektem stawały się łatwe, ponieważ rozumieliśmy potrzeby właścicieli domu. 

Dom w Uroczysku ma stanąć na wzniesieniu, dzięki temu mieszkańcy będą mieli piękny widok na okolice, dlatego zanim powstał projekt trzeba było sprawdzić, w jaki sposób   wkomponować dom w naturalne otocznie. Szybko okazało się, że nie będzie to łatwe, ponieważ skarpa ma duży kąt nachylenia i niepewne podłoże, co utrudnia budowę.

Jednak szereg badań geologicznych, analiza map tektonicznych, czyli poziomic w stosunku do kierunków geograficznych oraz obserwacja warunków atmosferycznych, takich jak nasłonecznienie i kierunki wiatrów, sprawiły, że budowa stała się możliwa, a projekt spełnił oczekiwania przyszłych mieszkańców.

Dom w Uroczysku, to dwie stodoły, które zostały zaprojektowane tak aby w sposób optymalny wykorzystać naturalne różnice poziomów. Cały kompleks został wkomponowany w skarpę, tak żeby nie naruszyć tkanki krajobrazowej. Dzięki temu powstał podziemny garaż, na wyższych poziomach część mieszkalna ze strefą dzienną, z jadalnią, wyjściem na ogród zimowy, a także salon i sypialnie.

Każdy pokój ma swoje wyjście na taras z panoramą na okolicę, a ściany szczytowe są otwarte na ogród w taki sposób, że wydaje się, że otaczająca natura jest uchwytna dosłownie na wyciągniecie ręki. 

Mateusz Górnik o zamyśle architektonicznym

„Otwierając poszczególne ściany chcieliśmy złapać całą panoramę otoczenia tak, żeby wszystkie perspektywy przenikały się w środku i wypełniały poszczególne wnętrza, dlatego układ funkcjonalny całego budynku nałożyliśmy na część architektoniczną otwierając kolejne ściany, wstawiając okna – te ramy widokowe, które dzięki swoim gabarytom pozwalają na obserwacje zmieniającego się otoczenia o każdej porze roku.” 

Mateusz Górnik o technologii:

Zarówno nam, architektom, jak i właścicielom domu zależało, żeby materiały, z których powstanie Dom w Uroczysku były w pełni ekologiczne, dlatego postanowiliśmy, zastosować system CLT (Cross Laminated Timber). Jest to technologia drewna klejonego krzyżowo i warstwowo, uzyskanego z odzysku, które ma ujemny ślad węglowy, gdzie przy produkcji wykorzystuje się materiał wtórny i nie używa się związków chemicznych. Ta technologia przyszłości ma swoje zalety, gdyż jest bardzo precyzyjna i gwarantuje stabilność konstrukcyjną (ściany powstają jako monolity i są łączone za pomocą specjalnych drewnianych zaczepów), a także posiada właściwości termiczne i akustyczne, przy czym jest bardzo trwała oraz estetyczna zachowując piękną strukturę drewna w jego naturalnej postaci. Dom jest oczywiście zabezpieczony przed ogniem, bo modrzewiowe deski zostały zahartowane w naturalny sposób minimalizując ryzyko pożaru.

Budowa

Dom zostanie w całości wyprodukowany w fabryce na Śląsku, a następnie złożony na miejscu z gotowych elementów w niecałe siedem dni. Montaż na przygotowanym fundamencie znacząco skróci czas budowy. Dom w Uroczysku będzie docieplony z wełny drzewnej, czyli w wersji bardziej ekologicznej, a jego elewacja zostanie pokryta w całości palonymi drewnianymi deskami. 

Olbrzymie panoramiczne okna, oraz duże drewniane okiennice, które będą zdobić elewacje pozwolą na grę światła i cienia, co spowoduje, że dom będzie żył. Ruch światła ślizgającego się po elewacji i snującego się przez szpary, będzie dawał poczucie życia w środku.  

Dzięki swojej konstrukcji i zmieniającego się oświetlenia Dom w Uroczysku będzie wypełniać się kolorami w zależności od pór roku. Światło dnia będzie przechodzić się między deskami i wypełniać jego wnętrze, natomiast po zmroku światło domu będzie rozświetlać mroki nocy. 

Zmieniająca się forma ażurowych okiennic i ruchomych elementów ma tworzyć iluzję, że Dom w Uroczysku oddycha.

Więcej o Górnik Architects przeczytacie w zakładce na naszej stronie, a także śledząc codzienność pracowni na Instagramie oraz Facebooku.