Dom w węgierskim wydaniu

BARNA ARCHITECTS TAMÁS BATA
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Podstawowym zadaniem projektu było stworzenie pensjonatu wpisującego się w lokalne otoczenie, zapewniającego rodzimą atmosferę poprzez wykorzystanie nowoczesnych elementów architektonicznych. Zadaniem drugoetapowym było stworzenie przestrzeni na tarasie, który jest połączony z wnętrzem i może pełnić funkcję strefy mieszkalnej. Celem geometrii i materiałów budynku było połączenie projektu z miejscem i stworzenie rodzimej atmosfery. Architekci zaplanowali wykorzystanie tradycyjnych materiałów z nowoczesnym wyczuciem wzornictwa. Na zewnątrz budynku widoczna jest konstrukcja nośna, która nadaje rytm i aranżację systemowi elewacyjnemu.

Elementy konstrukcyjne ulepszono tak, aby służyły koncepcji architektonicznej domu. Filary konstrukcji stoją parami, w odległości osi 1,4 metra od siebie. Pomiędzy filarami znajdują się przezroczyste drzwi i okna wzdłuż całej fasady. Zapewniają one mnóstwo naturalnego światła do wnętrza, a także podtrzymują ciągły związek między mieszkańcami a naturą.

Drewniana konstrukcja ramowa jest samonośna, ściany izolacyjne są umieszczone za filarami. Budynek główny i taras odzwierciedlają ten sam system projektowania, z tą różnicą, że ściany izolacyjne nie są uwzględnione w konstrukcji tarasu.

Głównym aspektem procesu projektowego było wyobrażenie sobie wymaganej szczególnej atmosfery budynku. Jednocześnie postawiono na świadomość surowych lokalnych przepisów na obszarze górskim Balatonu.

Wiodącymi tematami konceptu były: powrót do natury i stworzenie niepowtarzalnego rodzimego klimatu z elementami nowoczesnymi. Fazę koncepcyjną opracowano we współpracy z właścicielem. Wspólna praca z klientem pozwoliła nam rozwinąć ideę architektoniczną i opracować system, który odzwierciedla unikalny rodzimy charakter.

Dalszej inspiracji dla projektu dostarczyła analiza architektonicznych archetypów Wyżyny Balatonu i rozpoznanie podobieństwa tych form do konceptualnej ilustracji prymitywnej chaty autorstwa Marca-Antoine’a Laugiera. Planowany budynek zwraca uwagę na podstawowe elementy architektury. Takie jak: przestrzeń przejściową, kryte ciągi komunikacyjne, wnętrze i zewnętrze, lokalność oraz rozumienie relacji między naturą a człowiekiem od strony formy i konstrukcji.

Powierzchnia: 90 m2
Lokalizacja: Dörgicse, Węgry
Tekst: nowoczesna STODOŁA