Dom w Zbraslaviu, jak Feniks z popiołów

Martin Neruda Architektura Alex Shoots Buildings
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Ten prosty wiejski dom z poddaszem użytkowym i małą piwnicą stoi pośrodku narożnej działki w miejscowości Zbraslav w Czechach. Na jego losy wpłynął pożar, który nieodwracalnie uszkodził głównie stropy i dach. Nowymi właścicielami domu stało się małżeństwo z dwójką dzieci, które zechciało przebudować dom, dobudować większy garaż i przeprojektować ogród.

Proponowane zmiany uwzględniają pierwotną objętość domu i jego powierzchnię. Otaczający ogród również przeszedł znaczną metamorfozę i można go oglądać przez nowe większe okna. Dom jest przedłużony do ogrodu przeszklonym wiatrołapem i tarasem. Z drugiej strony nowy betonowy garaż jest schowany pod ziemią w rogu działki i w ogóle nie jest widoczny z domu. Garaż tworzy w ten sposób łagodny zielony spadek w ogrodzie i nie ogranicza działki.

Sercem domu jest obszerna przestrzeń mieszkalna. Galeria na poddaszu pełni funkcję biblioteki z miejscem do nauki, pokoju zabaw lub miejsca do uprawiania jogi. Przedpokój prowadzi do dwóch sypialni i małej łazienki. Pomieszczenia na poddaszu doświetlone są świetlikiem, który umożliwia właścicielom obserwację nieba; np. z łóżka podczas zasypiania.

Skromny na zewnątrz dom jest bogaty w środku zarówno pod względem przestrzeni jak i materiałów. Największe wrażenie robi nowa konstrukcja stropów i wiązarów dachowych. W pomieszczeniach parteru dominują stropy żelbetowe, których poszczególne żebra mają trójkątny przekrój poprzeczny. Cienkie stalowe jętki są elementem konstrukcyjnym odzyskanej więźby dachowej.

We wnętrzu surowość materiałów przeplata się z precyzją i wyszukanymi detalami. Charakter poszczególnych przestrzeni dopełnia barwność przedmiotów codziennego użytku.

Lokalizacja: Zbraslav, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA