Wspaniały dom o powierzchni 157 m2 położony jest w lesie. Zbudowanie go z bali i z zielonym dachem co było świetnym pomysłem, który wpływa na oryginalności i przyjazności dla środowiska.
Dach pokryty trawą zamiast łupków lub gontów to tradycyjnie norweska moda. Od czasów starożytnych Norwedzy używali improwizowanych materiałów do tworzenia mieszkań, a dachy z trawy są proste, mają niezawodną izolację termiczną i wodoodporną. Ponadto taki system poprawiają mikroklimat i stabilizują temperaturę w domu. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a swoją funkcję pełnią przez długi czas. Żywy dach jest główną atrakcją tego domu w stylu wikingów.
Życie na tarasie
Oprócz oryginalnego dachu należy zwrócić uwagę na duży drewniany taras wokół całego domu. To świetne rozwiązanie do stworzenia przytulnego podwórka na łonie natury. Przy złej pogodzie woda nie zastyga i nie niszczy gleby. Na drewnianym tarasie ustawiono leżaki i kwiaty w doniczkach.
Pod zadaszeniem tarasu znajduje się letnia kuchnia i jadalnia. Pełnowartościowa mała kuchnia pozwala gospodyni gotować w komfortowych warunkach, na świeżym powietrzu. Jadalnię na świeżym powietrzu tworzą drewniane ławy i stół. Żyrandol w stylu latarni ulicznej pozwala wieczorem usiąść przy stole. Polne kwiaty w wazonie to piękny dodatek do wystroju wnętrza.
Jasne wnętrze
Na zewnątrz chata jest czarna, a wewnątrz króluje jasne drzewo, które wypełnia pomieszczenia światłem i ciepłem. Dom nie posiada stropu jako takiego, dach od wewnątrz wyłożony bieloną okleiną naturalną. Duże okna, sięgające niemal od podłogi do sufitu, nie są niczym zasłonięte i wpuszczają do pomieszczeń mnóstwo światła dziennego i świeżego powietrza. Również kamień naturalny i cegła są wykorzystywane do tworzenia wystroju wnętrz w domu.
Obok mebli z surowego drewna i wikliny, które są szeroko stosowane w domowych wnętrzach, współistnieją wyrafinowane dodatki – delikatne kryształowe żyrandole, lampy, kinkiety, eleganckie świeczniki i inne urocze drobiazgi. Jest też dużo tekstyliów, co stwarza dodatkowy komfort.
Główną uwagę w aranżacji wnętrz przykuwa kominek. Elegancka wyspa pośrodku domu oferuje widok na kominek z kilku stron. Ogrzewa, urzeka i ozdabia.
Salon
Duże przestrzenie są podzielone na strefy. Tak więc w salonie znajduje się część wypoczynkowa, podkreślona dywanem, w której znajduje się część wypoczynkowa, fotele i stolik kawowy. Blat stolika kawowego wykonany jest z płytek. Przy oknie utworzono kącik do pracy ze stołu, fotela narzuconego na barani skórę oraz sprzęt biurowy. Para wiklinowych krzeseł obok małego stolika z lampą stołową tworzy miejsce do robótek ręcznych lub picia herbaty.
Kuchnia
Kuchnię oddzielono od jadalni niskim murkiem. Brak pełnoprawnych ścianek działowych wpływa na ekspansję przestrzeni. Ciemny dywan na podłodze w jadalni stanowi ciekawy akcent w jasnym wnętrzu.
Sypialnie
Tylko pierwsza sypialnia ma własne wyjście na dziedziniec. Jest wystarczająco jasna do dyskretnego skandynawskiego wnętrza, dzięki turkusowemu lnu. To doskonały przykład tego, jak można wykorzystać tekstylia do stworzenia odpowiedniej atmosfery w projekcie.
W drugiej sypialni klasyczne białe meble dobrze komponują się z ciemnofioletowymi plamami w postaci zasłon i obrazów.
Na podwórku jest miejsce na picie herbaty. Mały okrągły stolik, uzupełniony uroczymi krzesłami, tworzy romantyczny nastrój.
W projekcie podwórka zastosowano wiele kutych elementów mebli pomalowanych na biało. Są trwałe, praktyczne i bardzo piękne.
Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA