Dom powstały z chęci zamieszkania na wsi

GRT Architects Ithai Schori
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Biuro GRT Architects zaprojektowało oryginalny, niewielki dom typu studio w nowojorskim hrabstwie Dutchess. Projekt powstał dla pary mieszkającej na Manhattanie, która rozważała przeprowadzkę w spokojniejsze miejsce.

Mieszkaniu i pracy w wielkim mieście prawie zawsze towarzyszą rozmowy o wyprowadzce na wieś. Klienci GRT Architects wkroczyli na podobny etap. Wychowali swoje dzieci w społeczności Usonia, stworzonej pod względem architektonicznym według koncepcji Franka Lloyda Wrighta, znanego amerykańskiego architekta modernistycznego. Kiedy dzieci wyprowadziły się z domu, para postanowiła przenieść się na Manhattan. Myśląc jednak o emeryturze i wnukach, coraz częściej zastanawiali się nad spokojniejszą lokalizacją. Choć nie byli jeszcze gotowi na pełną przeprowadzkę, kupili blisko 10-hektarową działkę pasterską, położoną nad jeziorem w hrabstwie Dutchess.

Ze względu na to, że właściciele obawiali się pełnej przeprowadzki, architekci zaproponowali wybudowanie na początek niewielkiego domu o charakterze studia. Taki, który pozwoliłby im zbudować więzi z nowym miejscem, zanim podejmą ostateczną decyzję.

Idea

– „Aby ulokować samo studio, musieliśmy stworzyć plan generalny całości. Oznaczało to stworzenie schematycznych projektów domu z trzema sypialniami, warsztatu, basenu, paleniska, a nawet doku. Następnym zadaniem było ich takie rozlokowanie, by wszystkie zabudowania mogły korzystać z tych samych przyłączy, np. kanalizacji, studni i instalacji elektrycznej. Lokalizację studia wyznaczyliśmy też tak, by były stamtąd ładne widoki, ale nie te najlepsze” – wyjaśniają architekci.

Rozkład pomieszczeń

W ten sposób zaplanowano trzy jednakowej wielkości elementy. Ułożone są względem siebie jak skrzydła wiatraka, tworząc w sumie studio o powierzchni blisko 80 m2. Każdy element ma identyczny dach i wszystkie spotykają się w punkcie centralnym. Wprowadzają jednak sporo asymetrii, która jest odpowiedzią na topografię samej działki. Punkt centralny niewielkiego domu wyznacza skrzyżowanie trzech stalowych belek. Otwarte wnętrze sugeruje trzy subtelnie wydzielone pomieszczenia, z których każde zorientowano na inny widok. Południowa bryła schodzi w dół, podążając za topografią, a okna są tak dopasowane i rozmieszczone, aby zapewnić nie tylko ładne widoki, ale też prywatność.

Wnętrza mają wiele starannie zaplanowanych, wbudowanych elementów, które pełnią wiele funkcji, zastępując też miejscami ściany. Taki sposób planowania sugeruje osobne pomieszczenia bez stałego wydzielenia przestrzeni i tworzenia odseparowanych obszarów do gotowania, spędzania czasu i spania. W części dziennej w szafie można ukryć łóżko, które pozwala przenocować gości, podczas gdy wysokie szafy w obniżonej przestrzeni do spania zapewniają większą prywatność gościom i właścicielom. Studio jest ogrzewane i chłodzone bez użycia paliw kopalnych, wykorzystując nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Materiały

Od zewnątrz cały budynek wykończono czarną cegłą o oryginalnej teksturze. Wprowadza ona do projektu swoistą animację – w zależności od pory dnia i oświetlenia budynek wypłaszcza się, stając się z daleka jedną, spójną płaszczyzną. Dach pokryto naturalnym drewnem cedrowym z miedzianymi wykończeniami, które mają nadać całemu projektowi cieplejszy wygląd.

Jak zapewniają architekci, właściciele już tak polubili swój nowy dom, że zlecili dalszą realizację projektu – wraz z basenem, warsztatem i miejscem do dokowania łodzi.

Lokalizacja: Dutchess, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

GRT Architects