Dom z dziedzińcami od EASST architects

Easst Architects Marcin Sucharski Łukasz Sterzyński WERONIKA TROJANOWSKA – SKROBAN
Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Dom z dziedzińcami powstał na gęsto zabudowanych przedmieściach Poznania. Stosunkowo małą działka o powierzchni ok. 1700m2, została w pełni wykorzystana pod względem parametrów urbanistycznych.

Poznański dom jednorodzinny

Dom, jako że projektowany dla starszego małżeństwa, posiada wszystkie główne funkcje w parterze, natomiast piętro przeznaczono dla odwiedzającej rodziny. Gęste sąsiedztwo i ruchliwa ulica, skłoniła nas do zaprojektowania domu z 2 dziedzińcami, które dadzą mieszkańcom prywatność i ciszę. Pierwszy z nich jest dziedzińcem wejściowym, wydzielonym duża pergolą, z pionowymi elementami ażurowym, osłaniającymi dom od ulicy. Belki o długości 11m dodatkowo oddzielają przestrzeń ulicy. Drugi natomiast, jest strefą wypoczynku przy salonie i krytym basenie. Zapewnia osłonę od sąsiednich nieruchomości. Każda z tych przestrzeni posiada zieleń na wzór japońskich ogrodów.

Przestrzeń salonu ma 1,5 wysokości kondygnacji. Górne pasmo okien zapewnia dodatkowe oświetlanie, bez efektu przegrzania, dzięki wysuniętym zadaszeniom. Pozostałe przeszklenia również chronione są przed nadmiernym nasłonecznieniem przez nadwieszenia płaskiego dachu. Miejsce wypoczynku na tarasie natomiast jest osłonięte automatyczną pergolą – żaluzją, zamykająca się do poziomu w trakcie deszczu, dzięki czemu mieszkańcy korzystają z ogrodu również przy gorszej letniej pogodzie. Basen posiada szklenie rozsuwające się na boki o łącznej długości 12m. Po rozsunięciu modułów okiennych, powstaje przestrzeń otwarta o szerokości 8m.

Technikalia

Elewacje domu pokryto spiekami ceramicznymi w systemie elewacji wentylowanej. Płaskie dachy wykorzystano w dużym stopniu na efektywną instalację fotowoltaiczną. Ponadto zastosowano centrale wentylacyjne ( 1 dla przestrzeni basenowej) z odzyskiem ciepła.

Wnętrza zostały zaprojektowane w stonowanej stylistyce. Wiele elementów meblowych jak i okładziny ściennych zostały indywidualnie zaprojektowane oraz wykonane na zamówienie. Pozostałe meble typu kuchnia, garderoby, kanapy, krzesła, stoły i łózka, pochodzą z renomowanych włoskich firm meblowych.

 

Realizacja: 2021

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA BUDYNKU
405 m2
POWIERZCHNIA ZABUDOWY
396,5 m2
POWIERZCHNIA DZIAŁKI
1693 m2

 

Jesteście ciekawi innych projektów Easst Architects? Zajrzyjcie do ich zakładki, a także na ich media społecznościowe – Instagram oraz Facebook.

Architekt

Easst Architects Marcin Sucharski Łukasz Sterzyński