Dom z Patio

exexe studio architektoniczne

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Zaprojektowany przez gliwicką pracownię exexe – dom jednorodzinny, skomponowany jest z trzech brył. Dzieli on podmiejską działkę na trzy strefy o odmiennej funkcji i zróżnicowanym charakterze urbanistycznym.

Przed budynkiem, od strony zachodniej zaplanowano strefę wejściową i wygodny podjazd. Po stronie południowej – pomiędzy budynkami – zlokalizowano główne patio z tarasami i zewnętrznym kominkiem, wokół którego zorganizowana jest przestrzeń domu. Od strony północnej działki, planuje się kameralny, dziki ogród relaksacyjny, z sauną i zewnętrznym prysznicem.

Budynki zostały pomyślane w taki sposób aby współgrać z zaproponowanym podziałem działki. Architektura, poprzez budowę formy (liczne podcienia i zadaszenia) i starannie skomponowane przeszklenia, reaguje na otoczenie i zaciera granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem.

Najszersze otwarcia parteru zaplanowano w obrębie centralnego patio (zewnętrznego pokoju). Stanowi ono przedłużenie domu, z którego korzystać będzie się przez cały rok. Patio domknięte zostanie gęstą zielenią wzdłuż granicy działki.

Budynek gospodarczy, zawierający również przydomowe biuro (z możliwością adaptacji na gościnny apartament), jak również budynek z pokojami dzieci zaprojektowano jako parterowe. Środkową bryłę uniesiono, umożliwiając zlokalizowanie głównej sypialni wraz z łazienką i garderobą na piętrze. Pozostałą część wypełnia wysoki pokój dzienny, z wyjściami w stronę patio i ogrodu północnego. Przedłużeniem sypialni na piętrze jest loggia, z której rozpościera się atrakcyjny widok w kierunku zachodnim.

Budynki przekryto dachami dwuspadowymi o nachyleniu 10 stopni, pokrytymi blachą na rąbek stojący w kolorze szarym. Na elewacjach zastosowano drewno lazurowane, szare, oraz jasny beton architektoniczny dekoracyjny (np. piaskowany lub śrutowany). Kompozycję materiałową uzupełnia ślusarka aluminiowa w kolorze czarnym.

Powierzchnia: 200 m2
Lokalizacja: Polska