Dom z pokaźnym kominem

CHADO Architectural studio
Kategorie: Domy ceglane Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Ten prywatny dom mieszkalny to projekt, który wyszedł ze studia architektonicznego CHADO, które zajmuje się zarówno architekturą, jak i wystrojem wnętrz oraz projektowaniem ogrodów. Firma działa na rynku międzynarodowym, prowadząc projekty w Rosji, Łotwie, Ukrainie, Szwajcarii, Kazachstanie, Estonii, Czarnogórze i Włoszech.

Ten dom został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny, a projekt opiera się na kontrastowym zestawieniu monumentalnej „skorupy” z otwartym, przestronnym i pełnym światła „wnętrzem”. Przysadziste formy żelbetonu zostały pokryte cegłą i kamieniem, a panoramiczne przeszklenia otwierają wnętrza na widoki i ogród, który został wprowadzony do architektury jako jej istotny element. Symetrię budynku dynamicznie podkreśla dwustronny kominek, którego komin przecina fasadę w samym centrum.

Niezwykle istotną częścią tego projektu jest ogromna ilość otaczającej dom zieleni. Sprawia ona, że całość nabiera bardziej intymnego charakteru i zapewnia mieszkańcom wrażenie przytulności, dzięki dużej różnorodności roślin i drzew owocowych, które posadzono przy granicy patio. Projekt obejmuje też letnią kuchnię z zewnętrznym piecem oraz dużą, zewnętrzną jadalnią.

Architekci połączyli wnętrza z zewnętrzem, wprowadzając panoramiczne okna w tylnej części fasady. Duże przeszklenia łączą też pokój gościnny z aneksem kuchennym z tarasem, który stanowi część tylnego podwórza. Tam znajduje się też duży basen przelewowy oraz kamienna grota ze stawem, w którym pływają ryby.

To projekt w pełni holistyczny, który pozwala cieszyć się właścicielom każdym zakątkiem nie tylko domu, ale też otaczającej go przestrzeni.

Tekst: nowoczesna STODOŁA