Dom z trzema kominami

TW RYAN ARCHITECTURE JOE FLETCHER
Partnerzy

O inspiracji

Miejsce, forma i funkcja.

Lokalizacja domu “Three Chimney” wynika ze specyfiki działki, która znajduje się na skraju lasu i ma orientację północ-południe. Funkcje domu zostały podzielone na poszczególne skrzydła, aby z każdego pomieszczenia stworzyć malownicze widoki.

Część główna, czyli “Main Hall”, mieści kuchnię, jadalnię i salon, które otwierają się na szerokie, niczym niezakłócone widoki na góry Shenandoah. Obite drewnem skrzydło mieszkalne przyłączone jest do części głównej po stronie południowej, łącząc się z nią korytarzem, który stanowi granicę między powierzchniami wspólnymi i prywatnymi domu. Kolejne elementy znajdujące się na północ od Main Hall to studio artystyczne oraz domek dla gości. Całość to ponad 500 m2.Zasady projektowe.

– „Chcieliśmy stworzyć dom, który ma czystą, wręcz prymitywną formę, zdefiniowaną przez kominy, ściany i dachy” – wyjaśniają architekci mówiąc, że zasady projektowe wynikały z miejscowego kontekstu i miały być ponadczasowe, trwałe i oczywiste.

Materiały i budowa. 

Architekci wybrali materiały, które w tym regionie mają już swą długą historię, słyną ze swej długowieczności, a za jakiś czas pokryją się patyną. Dom ma z czasem nawiązywać bowiem do kolonialnych, wiejskich zabudowań, a nie do nowoczesnego budownictwa dzisiejszych czasów.

Kominy. 

Inspiracją architektów były wielkie kominy Stratford Hall, znajdującego się niezbyt daleko od miejsca, gdzie dorastali właściciele domu. Trzy duże kominy naznaczają cały projekt, będąc widoczne prawie z każdego miejsca ponad 17-hektarowej nieruchomości. Dla właścicieli stały się one punktem orientacyjnym, kiedy spacerują już po okolicy ze swoim psem.

Ściany. 

Ściany to kontrapunkt dla kominów. Definiują one dynamikę całego domu i celowo ukrywają lub odsłaniają różne panoramiczne widoki. W większości są one surowe, gdyż cegły od zewnątrz nie zostały zatynkowane, a wyłącznie część sypialna została obłożona drewnem cedrowym, które jest tradycyjnie wykorzystywane jako materiał wykończeniowy w domach wiejskich i stodołach w regionie miasta Charlottesville.

Dachy. 

Miedziane dachy, dla których inspiracją była posiadłość Thomasa Jeffersona Monticello, przykrywają poszczególne skrzydła całego domu. Arkusze były montowane w taki sposób, by stworzyć płaską krawędź dachu, nadając całości prosty, ale też ostry charakter. Miedź z czasem pokryje się warstwą patyny, która będzie wyznacznikiem upływu czasu.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA