Domek letniskowy Kuku-Ranna – archetyp tipi

  O inspiracji

  Domek letniskowy w Vääna-Jõesuu, około 35 km od Tallina, jest jak archetyp domu tipi. Minimalistyczna forma przypominająca namiot, która była często stosowana w architekturze wiejskiej w latach 70., została uzupełniona elementami kinetycznymi, zmieniając lakoniczną bryłę we współczesny jasny i przewiewny domek letniskowy. Gdy w domku nikt nie przebywa, wtedy jest pozamykany ze wszystkich stron i staje się niezauważalny.

  Otwarty dach zapewnia schronienie przed deszczem i światłem słonecznym. Zamknięty tworzy z kolei praktyczną przestrzeń do przechowywania mebli ogrodowych, jednocześnie osłaniając wnętrze przed warunkami atmosferycznymi. Tylna żaluzja domu odsłania mały warsztat, który podobnie zamienia się w przestronną przestrzeń zewnętrzną z zadaszeniem. Odrestaurowane owalne okno między warsztatem a salonem pochodzi z secesyjnej willi w Tallinie zaprojektowanej przez fińskiego architekta Armasa Lindgrena.

  Istnieje kilka takich detali z recyklingu: boczne okna, stalowe płyty Corten i wiele mebli. Stary kontrabas stał się teraz półką. Ten łagodny letni dom ma swoje kaprysy – dobrze jest trzymać palce z daleka, ponieważ zarówno okładzina z wykończeniem z opalanego drewna, jak i stal kortenowa mogą plamić. Niewielkie niespodzianki pojawiają się również w aranżacji wnętrz z nawiązaniem do otaczającej przyrody i dawnych tradycji, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca także na nowoczesny design i dzieła sztuki przyjaciół.

  Dom stoi na płycie betonowej, a cała konstrukcja jest drewniana. Również wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne to drewno, natomiast konstrukcja okiennic to stal zapewniająca sztywność ruchomych elementów i stabilność domu.

  Powierzchnia: 80 m2
  Lokalizacja: Vääna-Jõesuu, Estonia
  Tekst: nowoczesna STODOŁA

  Fotograf

  Toomas Tuul