Domek letniskowy w Diyathalawa

GANIDU BALASURIYA
Partnerzy

O inspiracji

Przytulne mieszkanie zaprojektowane przez architekta Damitha Premathilake położone jest w suchej górskiej strefie regionu Sri Lanki. Znajduje się w odległości ok. 2 km od wojskowej jednostki szkoleniowej Diyathalawa. Dom stworzony do relaksu i kontemplacji położony jest pośród lasu sosnowego, na zboczu klifu w klimacie, który utrzymuje średnią temperaturę ok. 20° C przez cały rok.

Uzyskana struktura domku jest wynikiem wprowadzenia przemyślanych modyfikacji w istniejącej już prostej chacie. Istotną cechą tego projektu jest adaptacyjne zastosowanie starych drewnianych skrzynek paletowych, których wykorzystanie pozwoliło na wzbogacenie wnętrza o wybitne i niepowtarzalne cechy, szczególnie na piętrze domu. Odpady budowlane, w postaci pasów drewna pochodzących ze skrzynek, wykorzystano do stworzenia unikatowego parawanu, stanowiącego ścianę wzdłuż przejścia na parterze. Wartość dodaną struktury tworzącą charakterystyczną dla tego wnętrza atmosferę domku stanowi zrównoważone zastosowanie drewna ze skrzynek paletowych.Użycie elementów stalowych oraz tłucznia obok segmentów drewnianych dodaje prostemu pomieszczeniu elegancji. Kamienna posadzka nawiązuje do twardej ziemi stanowiącej grunt dla otaczającego lasu pełnego wysokich sosen. Dwupiętrowa konstrukcja pokryta jest stromym strzelistym dachem, który idealnie wpasowuje się w klimat otoczenia, zapewniając wyjątkowe wrażenia. Charakter lasu i atmosfera przebywania w lesie są starannie uwzględnione w projekcie. Zielony, cynkowo-aluminiowy dach przypominający baldachim drzew i smukłe stalowe kolumny odpowiadające gajowi sosen stworzyły bardzo prostą oraz skromną przestrzeń.

Lokalizacja domku zapewnia odbierające dech w piersi widoki na las, a dwukondygnacyjna, prosta struktura uwydatnia to położenie układem przestrzennym. W projekcie zadbano o odpowiednią ekspozycję zewnętrznych widoków, poprzez stworzenie kameralnych przestrzeni pozwalających na relaksacyjne obcowanie z otaczającym lasem. Przytulną i elegancką atmosferę tego wakacyjnego domu w nocy zapewnia odpowiednie oświetlenie. Projekt jest przyjazny dla środowiska oraz energooszczędny, a przy tym zajmuje niewielką powierzchnię. Dom jest zatem urzeczywistnieniem wspaniałych walorów zarówno wnętrzarskich, jak i architektonicznych przy jednoczesnym poszanowaniu dla natury.

Lokalizacja: Sri Lanka
Tekst: nowoczesna STODOŁA