Domek myśliwski

JAMES SILVERMAN
Partnerzy

O inspiracji

To domek myśliwski, który ukryty jest wśród gór w pobliżu fiordu Åkrafjorden  w zachodniej części Norwegii. W miejsce to nie można dojechać samochodem – trzeba przejść pieszo lub dojechać konno.
Ważną częścią całego konceptu była integracja chaty z otaczającym ją krajobrazem. Teren wokół porośnięty jest trawami i wrzosami oraz pełno tu dookoła kamieni i skał. Właśnie takie otoczenie było inspiracją dla projektu i wybranych materiałów. Nad wszystkimi pracami czuwali przedstawiciele firmy Snøhetta. Najważniejszym wyzwaniem architektów było stworzenie górskiego domku, który będzie miał powierzchnię maks. 35 m2, ale który pomieści do 21 osób. Architekci zainspirowali się więc starymi, norweskimi tradycjami i zgodnie z nimi, stworzyli centralny kominek, wokół którego mogą zgromadzić się ludzie. Łóżka pod ścianami w ciągu dnia służą jako miejsca siedzące, ale w nocy każdy może mieć swoje własne łóżko. W wąskiej przestrzeni przy wejściu znalazło się miejsce na sprzęt do gotowania i przechowywania różnych rzeczy.

Podstawą całej konstrukcji są dwie, zakrzywione stalowe belki, które wspierają oparte na nich drewniane kłody. To połączenie tradycyjnej, norweskiej górskiej chaty oraz nowoczesności.
Od zewnątrz dach domku wydaje się wrastać w otoczenie, ponieważ został pokryty trawiastym podłożem. Materiały wykorzystane z zewnątrz to lokalny kamień, drewno zabezpieczone smołą oraz szkło.

Lokalizacja: Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

JAMES SILVERMAN