Domek na drzewie

  O inspiracji

  Teren przed wejściem do części Muzeum Izraela zwanej Youth Wing for Art Education w Jerozolimie to ważne miejsce dla odwiedzających – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz grup zorganizowanych. To także ważne miejsce spotkań, które przyciąga swym nowoczesnym wyglądem i pięknym otoczeniem. Projekt, który obejmował odnowienie dziedzińca wejściowego, połączył mocno zdefiniowany kontekst tego miejsca z przestrzenią, która pozwala na jej dowolną interpretację.
  Rosnąca na dziedzińcu sosna stała się głównym punktem projektu – „fizyczną kotwicą” całego procesu projektowego. W nawiązaniu do zamiłowania dzieci do domków na drzewie stworzono niewielką, zadaszoną konstrukcję, gdzie dzieci – i nie tylko – mogą ukryć się przed wzrokiem odwiedzających. Miejsce to znajduje się ponad głównym poziomem dziedzińca, a swą wyraźną obecnością góruje nad pofalowaną powierzchnią, którą umieszczono poniżej.
  Cała konstrukcja powstała z desek, którymi obłożono lekki, stalowy szkielet domku. Deski ułożone są z przerwami, dzięki czemu całość nie jest zupełnie zamknięta.
  Nowy element, który został zamknięty dużą szybą, zamienia się w plac zabaw dla dzieci. Elementy do siedzenia tworzą nierówności, pokryte specjalnym, gumowym materiałem, który jednocześnie ukrywa znajdujące się niżej elementy infrastruktury oraz same korzenie drzewa.
  W nocy domek staje się jedynym oświetlonym elementem i wydaje się unosić ponad dziedzińcem wejściowym do tej części muzeum.

  Zdjęcia: Amit Geron
  Tekst: nowoczesna STODOŁA

  Partner