Domek nad brzegiem jeziora

TOMAS BALEJ
Partnerzy

O inspiracji

W mieście Doksy w kraju libereckim w północnych Czechach, w miejscu starej chaty na brzegu jeziora stanął nowy dom, który nie tylko naśladuje formę poprzedniego budynku, ale też wyraża szacunek dla charakteru tego miejsca.
Zadaniem architektów było stworzenie całorocznego domku dla klientów, którzy kochają żeglarstwo. Budynek miał wizualnie łączyć się z jeziorem i otaczającym go sosnowym lasem. Jednospadowy dach jest efektem zaplanowanej przestrzeni wewnętrznej, ale nawiązuje też do tutejszego krajobrazu. Z jeziorem domek łączy się drewnianym pomostem, który stanowi główny punkt dostępu do całej działki. Do wnętrza domku wchodzi się właściwie przez duże okno/drzwi, a samo wnętrze zaprojektowane jest jako jedna, ciągła przestrzeń otwarta aż po sam dach. W wysokiej części budynku znajduje się miejsce do spania, a poniżej mieści się maleńka kuchnia, toaleta i prysznic. Główna ściana w tym wnętrzu tworzy głęboką, dużą szafę do przechowywania różnych rzeczy, w którą wbudowany jest też kominek opalany drewnem.

Ciągłość tego wnętrza podkreślona została przez jednakowo ułożone drewniane, jasne deski, a podłoga jest z betonu w kolorze piaskowym, który nawiązuje do piaszczystego podłoża w tej części jeziora.
Projekt tego domku skupia się na przepięknym widoku na jezioro i relacji z jego naturalnym otoczeniem. Zewnętrzne obicie z drewna modrzewiowego, ułożone w pionie, odzwierciedla rosnące wokół drzewa.
Jednym z istotnych aspektów projektu było zabezpieczenie domku w czasie, kiedy nie jest on użytkowany. Architekci zaplanowali więc składane, drewniane żaluzje, które mogą osłonić okna, tworząc jedną spójną całość elewacji.
Lokalizacja: Doksy, Czechy
Powierzchnia: 43 mkw
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

TOMAS BALEJ