Domek nad rzeką Skykomish

Olson Kundig
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Położony w gęstym lesie w pobliżu rzeki Skykomish, ten medytacyjny domek łączy się z otaczającym go środowiskiem naturalnym.

Kwadratowa podstawa dwupoziomowej konstrukcji jest wylewana z betonu, podobnie jak duży centralny kominek, który służy jako rdzeń domku. Zaprojektowane na zamówienie, obrotowe szklane okna otwierają się, ukazując narożniki i boki przestrzeni, zacierając granicę między wnętrzem a zewnętrzem. Elewację wykonano ze stali nierdzewnej. Głębokie nawisy chronią główną część mieszkalną przed regularnymi opadami deszczu. Betonowe patia rozszerzają przestrzeń życiową na zewnątrz i podążają za konturami terenu w kierunku wody.

W kabinie chodzi o przebywanie na zewnątrz, a nie w pomieszczeniu. Dwie sypialnie i łazienka są na tyle duże, aby spełniać swoje funkcje. Drewno użyte do budowy — na krokwie, podłogi, ramy okienne i drzwi — uratowane ze starego magazynu przeznaczonego do rozbiórki. Zróżnicowane odcienie drewna zdradzają jego historię i zastosowanie. Z biegiem czasu domek będzie coraz bardziej wtapiać się i ostatecznie znikać w lesie.

Lokalizacja: stan Waszyngton, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt