Domek opiekuna winnicy

José Campos
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie Casa dos Caseiros stoi na kamiennym tarasie w portugalskiej dolinie Duoro, która słynie z produkcji wina. Mały domek, który zamieszkuje opiekun winnicy, jest pierwszym krokiem w planowanej renowacji całego terenu winnicy.
Firma SAMF Arquitectos została poproszona o zaprojektowanie domku dla nowego opiekuna posiadłości. Budynek miał pasować do innych zabudowań, które istniały już na terenie winnicy. Choć domek jest widocznie nowszy od sąsiednich budynków, ma podobną formę z dwuspadowym dachem, przykrytym podobną dachówką i pomalowany został w stylu tradycyjnym, czyli na biało. Projekt odchodzi jednak nieco od tradycji, kiedy przyjrzymy się zastosowanym detalom, wśród których jest np. wcięta część wejściowa.
Drzwi i okna pomalowano na niebiesko, a odcień farby dobrano do okien w sąsiednich budynkach. Ten sam kolor zastosowano też na elementach drewnianych we wnętrzu.
Cała organizacja wnętrza domu odpowiada jego formie zewnętrznej. Mamy tu więc otwarty teren salonu, jadalni i kuchni oraz osobną łazienkę i dwie sypialnie. Sufity zostały podniesione, aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni. W tym samym celu architekci wyeliminowali przestrzenie przejściowe oraz hall, wykorzystując maksymalnie 70 m2 powierzchni. Taka strategia oznacza jednak częściową rezygnację z prywatności, ponieważ wszystkie drzwi, łącznie z wejściowymi, otwierają się właściwie na salon.

Lokalizacja: Duoro Valley, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA