Domek przy basenie

Robert Young Architects Frank Oudeman
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Wiele doskonałych projektów bierze swój początek w problemach. Często to właśnie szukanie rozwiązań budzi wyobraźnię i zwiększa kreatywność. Nie inaczej było w przypadku tego domku przy basenie, który powstał na posiadłości znajdującej się na wyspie Long Island, u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Projekt wyszedł z pracowni Robert Young Architects.

W przypadku tej nowoczesnej STODOŁY architekci musieli dostosować się do surowych wymogów budowlanych słynnego kurortu nadmorskiego Hamptons. Przepisy stanowią, że powstający w tym miejscu domek przy basenie może mieć maksymalną powierzchnię wewnętrzną wielkości 200 stóp kwadratowych, czyli zaledwie około 18,5 m2.

Architekci przeanalizowali dokładnie wszystkie możliwości. Tak aby maksymalnie móc wykorzystać minimalną przestrzeń, którą zamknięto rodzajem drzwi harmonijkowych, dzięki czemu wnętrze łatwo stapia się z zewnętrzem. W środku maleńkiego domku zmieścił się aneks kuchenny, łazienka, łóżko do dziennego wypoczynku oraz fotel.

Na zewnątrz powstał duży taras osłonięty konstrukcją pergoli. Łączy się on z garażem, gdzie właściciele trzymają swój sprzęt plażowy, deski surfingowe i Jeepa. To idealne miejsce do nadmorskiego wypoczynku i relaksu. Wykorzystane w projekcie elementy naturalne – od marmuru poprzez wapień, aż po drewno i pnącza wisterii – doskonale łączą architekturę z jej naturalnym otoczeniem.

Lokalizacja: Long Island, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA