Hotel i spa emanujące atmosferą wypoczynku i relaksu

Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

Właściciele znanej restauracji położonej w zacisznym, alzackim miasteczku Illhaeusern przy wschodniej granicy Francji postanowili rozszerzyć działalność o nieduży, ale luksusowy hotel ze spa. Ich pomysł wcieliło w życie francuskie studio Jouin Manku wraz z Atelier Rauseo.

Architekci stworzyli pozornie skromną i stosunkowo niewielką konstrukcję. Na piętrze powstało 5 apartamentów typu junior suite”, w których króluje atmosfera spokoju i relaksu. Na parterze znajduje się m. in niewielki basen mineralny inspirowany stylem romańskim oraz wielowyznaniowa kaplica, która o każdej porze oferuje zaciszne miejsce do rozmyślań i modlitw.Sam budynek z zewnątrz nie przytłacza swym rozmiarem, a jego forma jest raczej powściągliwa. Niewielki rozmiar i rozmach nadrabia natomiast niezwykła dbałość o szczegóły, która sprawia, że każdy element i każda krawędź tworzą razem nienaganną, spójną całość.

W całym projekcie wykorzystano trzy bazowe materiały, którymi są beton, drewno dębowe oraz ciemny kamień. Pozostawiono je w formie jak najbardziej zbliżonej do naturalnej, co miało podkreślać prostotę, doskonałą jakość produktów oraz spajać architekturę z otaczającą budynek przyrodą. Już sam hall wejściowy stanowi wizytówkę całego projektu, emanując błogą atmosferą, która towarzyszyć ma tu gościom przez cały ich pobyt. Sypialnie mają niepowtarzalne, wykonane na zamówienie, wielofunkcyjne meble. Prywatne balkony wychodzą na zewnętrzny basen, a wszechobecne proste detale sprawiają, że każde pomieszczenie ma wyjątkowy, choć spójny charakter.

Drewniana konstrukcja z dwuspadowym dachem, którym nawiązuje do architektury regionu, osadzona jest na solidnej, betonowej podstawie ciągnącej się na całej długości obrysu budynku. Wokół zewnętrznej elewacji podwyższonej drewnianej formy ułożono smukłe, drewniane listwy, tworząc jasny ekran filtrujący bezpośrednie światło słoneczne do prywatnych apartamentów. Listwy wprowadzają do wnętrza nieustającą grę światła i cienia, dzięki czemu wydaje się, że cała konstrukcja tętni życiem.

Lokalizacja: Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA