Dům na předměstí

ORA Jiří Alexander Bednář
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Projekt miał na celu adaptację połowy domu w zabudowie bliźniaczej z lat 50-tych na potrzeby dużej rodziny. Życie rodziny dzisiaj jest inne niż w czasach budowy. Dziś nie ogranicza się do ściśle określonych pomieszczeń. Głównym wymogiem mieszkańców było stworzenie dużej przestrzeni do wspólnego spędzania czasu. Nie komponowało się to ze skomplikowanym układem domu złożonego z wielu jednakowych pomieszczeń.

Dom musiał zostać radykalnie przekształcony od wewnątrz, przestrzennie i funkcjonalnie – trzeba było otworzyć parter. Zamiast labiryntu pomieszczeń stworzono dużą przestrzeń wspólną z kominkiem pośrodku. Aby przestrzeń była nie tylko duża, ale także miała odpowiednią wysokość, przesunięto sufit nad część przestrzeni mieszkalnej i połączono część wypoczynkową z pokojem zabaw na piętrze. To z kolei wzmocniło wspólnotę rodzinną. Na pierwszym piętrze wokół pokoju zabaw rozmieszczono pokoje dziecięce.

Dom inaczej wychodzi na ulicę i inaczej na podwórko. Choć dom uległ radykalnej przemianie funkcjonalnej, nie chciano całkowicie zatrzeć jego pierwotnego wizerunku i atmosfery, która z pewnością miała swoje walory. Zachowano czytelność oryginalnych brył, w tym otworów z replikami oryginalnych okien. Lukarna od strony ulicy, w której mieści się pokój zabaw, tworzy nową wizytówkę domu. Z dziedzińca strategia jest inna – dom otwiera się maksymalnie. Do domu przylega przeszklone pomieszczenie, którego motyw powtarza się na piętrze.

Lokalizacja: Ostopovice, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA