Dwie bliźniacze rezydencje w kształcie STODOŁY

Ancerl Studio Gillian Jackson
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Łącząc estetykę nowoczesnej STODOŁY z loftowym stylem życia, architekci Ancerl Studio przeprowadzili renowację dwóch niszczejących budynków w Parkdale w Toronto.

Wyzwanie dla architektów

Kiedy projektant Nicholas Ancerl trafił na napis „Na sprzedaż” w wielokulturowej dzielnicy Parkdale w Toronto uznał, że to świetna okazja dla jego firmy. Na działce stały dwa, częściowo połączone ze sobą budynki. „Były tak zniszczone, że wymagały pełnego remontu, a my z chęcią podejmujemy się takich projektów” – mówi dyrektor firmy Maxime Bocken.

Sorauren 116

Architekci postanowili, że nowe budynki będą naśladować linie dachów w okolicy. Będą jednak tworzyć dwa wolnostojące domy jednorodzinne, które otrzymały wspólną nazwę „Sorauren 116”. Sporym wyzwaniem było prowadzenie projektu na wąskiej działce, o szerokości zaledwie 5,5 m. Z tego powodu architekci musieli skupić się na pionowym rozłożeniu wszystkich przestrzeni funkcjonalnych. „Musieliśmy być bardzo kreatywni i innowacyjni planując wszystkie przestrzeni” mówi Bocken. „Działka była też dużym wyzwaniem, kiedy dźwig ustawiał stalowe schody, a ceglaste fasady były tworzone na miejscu” – dodaje architekt.

Sorauren 116 zaprojektowano z myślą o architekturze rodzimej STODOŁY, ale w jej nowoczesnej interpretacji. Od ulicy widoczna jest przede wszystkim cegła, stal i szkło, ale bliskie spojrzenie ujawnia rozdzielenie obu budynków. Ancerl Studio zdecydowało się na połączenie materiałów tradycyjnych i współczesnych, stosując cegłę, deski z odzysku oraz duże okna z czarnymi, stalowymi framugami.

Bliźniacze rezydencje

Każda rezydencja ma blisko 280 m2 i sufity na wysokości około 8 m. W każdej znajdują się trzy sypialnie, a w domach wygodnie może mieszkać 5-osobowa rodzina. Wewnątrz architekci i projektanci stworzyli wrażenie przytulności wprowadzając elementy drewniane, odsłoniętą cegłę oraz wykończone drewnem schody. Na parterze mieszczą się przestrzenie dzienne, w tym przestronna, biała kuchnia z marmurowymi blatami. Salon to przytulna, kompaktowa przestrzeń z tyłu nieruchomości, mająca ograniczoną paletę barw i przyjemne materiały. Całe wnętrze domu ma styl „loftowy”, dzięki czemu wydaje się on być otwarty i przestronny. Takie wrażenie potęgują jeszcze duże przeszklenia.

Lokalizacja: Toronto, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA