Dwie struktury Grange House

Superkül Shai Gil
Kategorie: Renowacje Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Składający się z dwóch połączonych ze sobą struktur — w pełni odnowionej STODOŁY i nowego parterowego dodatku — Grange House to poetycka i pragmatyczna kompozycja architektoniczna. Celebruje ona konstrukcję drewnianą i rolniczy język bukolicznej wsi południowego Ontario. Zaprojektowany dla pięcioosobowej rodziny ceniącej rozrywkę i wspólne spędzanie czasu, dom to projekt renowacji i rozbudowy. Modernizacja na nowo wyobraża sobie program domowy i rozprasza go w dwóch budynkach. Wszystko po to, aby zmaksymalizować wspólne i kontemplacyjne doświadczenia oraz strategie starzenia się w miejscu.

Renowacja Grange House

Dawna STODOŁA to opowieść o ponownym wykorzystaniu i estetycznych zestawieniach. Poprzednia renowacja konstrukcji drewnianej polegała na zamknięciu jej w betonowej skorupie i owinięciu falistej stali. Architekci ponownie rozmieścili izolowany szalunek betonowy, po usunięciu z niego stalowej okładziny, integrując go z nową powłoką o wysokiej wydajności. Zaktualizowane zewnętrzne elementy sidingu cedrowego potraktowano bejcą mineralną sprzyjającą organicznemu zwapnieniu. Ta stopniowo zmieniając pigmentację drewna w czasie uzyskuje naturalny, równomiernie zwietrzały wygląd zapewniający długotrwałą ochronę przed żywiołami.

W przypadku centralnej przestrzeni Grange House — jasnej kuchni, salonu i jadalni — zachowano oryginalne elementy konstrukcyjne STODOŁY. Zmieniając przeznaczenie istniejących materiałów uzyskano pełen wdzięku kontrast. Mowa tu o odmienności między historycznymi drewnianymi detalami, współczesnymi wykończeniami i funkcjonalnością oraz odnawiającymi połączeniami z naturą. Światło dzienne tańczy na parterze przez rozległe przeszklenia zapewniające niezakłócony widok i dostęp do ogrodów. Na drugim piętrze zlokalizowano trzy skromne sypialnie dla dzieci rodziny.

Wnętrza i przestrzeń

Foyer zachowuje się niczym portal, łączący dwie struktury wzdłuż osi korytarza, który był wynikiem kluczowej interwencji ekologicznej. Współpracując z lokalnym organem konserwatorskim, przesunięto ślad dawnego domu wiejskiego (wcześniej zlokalizowanego dalej w strefie zagrożenia erozją), tak aby wyrównać go z zachodnią ścianą STODOŁY. To uzasadnienie w kierunku zachodnim nie tylko stworzyło ciągłą krawędź między dwiema formami architektonicznymi. W głównej mierze wykuło nieprzerwaną linię widokową. Mianowicie od głównej sypialni przez nowy pokój rodzinny, ganek, część dzienną i poza południową ekspozycję, aż po bujny krajobraz. Te przylegające strefy na parterze obejmujące również garderobę, łazienkę i prysznic na zewnątrz przy głównej sypialni po północnej stronie nowego skrzydła, konsolidują program domowy.

Przedpokój wyposażono w tapicerkę ze skóry garbowanej roślinnie, stolarkę z białego dębu i matę kokosową, zapewniając ciepłe powitanie i bogaty tonalnie kontrast na progu domu. Niedokończone drewniane słupki i belki tworzą rustykalną ramę dla nowo bielonych drugorzędnych belek z bali i odsłoniętemu sufitowi. Idąc dalej, polerowanym betonowym podłogom (z ogrzewaniem podłogowym) oraz włoskiemu marmurowi Grange House.

Lokalizacja: Creemore, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf