nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA

Elektrownie słoneczne na dachach to coraz częstszy widok

O inspiracji

Co to jest fotowoltaika?

Często nazywana ekologiczną energią fotowoltaika (w skrócie PV od ang. photovoltaics)to nic innego jak przetwarzanie światła słonecznego na prąd. Odbywa się to za pomocą specjalnych modułów (popularnie określanych panelami słonecznymi), montowanych na stabilnym podłożu, najczęściej dachu. Moduły zbudowane są z ogniw połączonych szeregowo w ramie, które wytwarzają prąd.

Zalety fotowoltaiki

Zalety fotowoltaiki są niepodważalne, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę wysokość dotychczasowych rachunków za prąd. Przyjrzyjmy się jednak bliżej korzyściom wynikającym z instalacji fotowoltaicznej.

 1. Niezależność od podwyżek cen prądu

Nikt nie lubi stale rosnących rachunków, które obciążają domowy budżet. Fotowoltaika daje niezależność od wzrostu cen prądu na następne 40 lat. Jest to zatem rozwiązanie umożliwiające oszczędność pieniędzy.

 1. Ogólnodostępne źródło energii za darmo

Energia pochodząca ze słońca jest darmowa (i póki co nie zanosi się na to, by słońce sprywatyzowano), a co więcej należy do źródeł odnawialnych. Oznacza to, że masz do niej nieograniczony dostęp.

 1. Ekologiczny sposób pozyskiwania prądu

Jedną z najczęściej podkreślanych zalet fotowoltaiki jest niska szkodliwość dla środowiska. Co to oznacza w praktyce? Przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO₂, czyli nie ingeruje w środowisko oraz nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Nie wytwarza również opadów, a do ich prawidłowego funkcjonowania nie jest koniecznie doprowadzenie wody.

 1. Ulga podatkowa

W ramach ulgi termomodernizacyjnych od podatku możesz również odliczyć panele fotowoltaiczne, co pozwala uzyskać zwrot w wysokości nawet do 16 860 złotych.

 1. Nadwyżki prądu, które zawsze możesz wykorzystać

Fotowoltaika jest rozwiązaniem całorocznym, ale ilość wyprodukowanej energii różni się w zależności od sezonu. Oznacza to nadwyżki prądu, które możesz przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej. Nadwyżkę odbierzesz w okresie zmniejszonej wydajności paneli słonecznych.

 1. Niskie natężenie dźwięku

Pracujące panele są ciche, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie na obszarach gęsto zabudowanych. Jedynie falownik wytwarza dźwięk w wysokości ok. 18-25 dB, który odpowiada ludzkiemu szeptowi.

 1. Niezawodność instalacji fotowoltaicznej

Pierwotnie ogniwa wykorzystywano do zasilania satelitów oraz sond kosmicznych, czyli do pracy w trudnych warunkach. Jak to się ma do warunków domowych? Standardowo gwarancja wynosi 25 lat, ale dobrej jakości panele będą sprawne nawet przez 40 lat.

 1. Szybki montaż paneli

Montaż instalacji fotowoltaicznej trwa 2-3 dni. Co więcej, jeśli moc paneli nie przekracza 50 kW, a cała konstrukcja nie przekracza 3 metrów, nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę.

 1. Różnorodność montażu

Panele fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu domu, ale również na gruncie oraz budynkach przylegających takich jak garaż czy obiekty gospodarcze.

 1. Bezpieczeństwo energetyczne

Korzyść wynikająca z fotowoltaiki to pewność pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną także w przyszłości. Pozwala to również uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu.

 1. Brak przerw w dostawie prądu

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w taki sposób, aby wytwarzać energię elektryczną niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Oznacza to, że nigdy nie następuje całkowity spadek produkcji prądu (z wyłączeniem nocy). Ponadto instalacja jest sprawna także w miejscach oddalonych od linii energetycznych.

 1. Brak nakładów pracy

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna na co dzień nie wymaga z Twojej strony praktycznie żadnej ingerencji, ponieważ jest bezobsługowa.

 1. Wyższa wartość nieruchomości

Instalacja paneli wpływa na ostateczną wartość nieruchomości, stanowiąc inwestycję o wyższej stopie zwrotu niż lokata bankowa czy wynajem mieszkania.

Wady fotowoltaiki 

Fotowoltaika poza licznymi zaletami posiada również wady, które mogą zniechęcać do inwestycji. Co warto wiedzieć zanim podejmiesz ostateczną decyzję?

 • Największym i najczęściej wymienianym minusem jest cena instalacji, choć koszty inwestycji z roku na rok są coraz mniejsze. Wiele w tej kwestii zmieniły również możliwości dofinansowania czy ulga podatkowa.
 • Wskazuje się również na uzależnienie od promieniowania słonecznego, które wpływa na wydajność paneli. Rzeczywiście ona się zmniejsza, ale nie prowadzi do całkowitego braku energii.
 • Fotowoltaika i jej rozwój są zależne także od polityki i wprowadzanych regulacji prawnych. Z tego względu ważne jest zwiększanie świadomości na temat odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie polityków promujących działania na rzecz środowiska. Trudno także przewidzieć jak długo będzie funkcjonował rządowy program Mój Rząd.
 • Warunki klimatyczne panujące w Polsce sprawiają, że zaleca się czyszczenie instalacji fotowoltaicznej przynajmniej raz w roku. Naszym zdaniem regularna konserwacja paneli nie jest jednak przeciwwskazaniem do inwestycji.
 • Inwestycja w fotowoltaikę w wynajmowanym budynku jest nieopłacalna, a często wręcz niemożliwa, ponieważ właściciele niechętnie decydują się na taki krok.
 • Panele nie sprawdzą się w przypadku zacienionych miejsc lub dachów skierowanych na północ.

Fotowoltaika – więcej plusów niż minusów

Prosta matematyka wyraźnie pokazuje, że instalacja fotowoltaiczna ma więcej zalet niż wad. Świat jest jednak bardziej skomplikowany niż obliczenia matematyczne, ale nie ulega wątpliwości, że to rozwiązanie przyszłości. W obliczu ryzyka awarii zasilania w dużych sieciach energetycznych związanych ze zmianami klimatycznymi, fotowoltaika wydaje się rozsądną inwestycją. Jej początkowy koszt może odstraszać, ale moduły z roku na rok są coraz tańsze, a w dłuższej perspektywie pojawiają się odczuwalne oszczędności. Warto przy tym pamiętać, że wytrzymałość paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od ich jakości.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką? Zaufaj najszybciej rozwijającej się spółce fotowoltaicznej w Polsce. W ofercie Edison Energia oprócz instalacji fotowoltaicznych znajdują się pompy ciepła, magazyny energii, nowoczesne wiaty samochodowe z panelami PV (Carporty) i stacje ładowania samochodów elektrycznych i hybryd plug-in.

Spółka jest także producentem własnych paneli ALVA Solar Full Black o mocy 500Wp. Oferuje także bilansowanie 1:1 wspólnie z firmą Fortum.

Chcesz dowiedzieć się ile będzie kosztowała Cię fotowoltaika z pompą ciepła?

Umów się na bezpłatne spotkanie z Doradcą Techniczno-Handlowym Edison Energia, na którym poznasz możliwości montażowe instalacji fotowoltaicznej.

Zarezerwuj termin na: www.edisonenergia.pl/kontakt