Ekologiczna willa w sąsiedztwie lasu

SunRoof

Partnerzy

O inspiracji

Wśród malowniczych świętokrzyskich lasów powstała wyjątkowa willa z solarnym dachem. Architekci z pracowni Trzop Architekci zaprojektowali budynek tak, by harmonijnie wkomponował się w zastany krajobraz i stanowił wytchnienie od miejskiego zgiełku. Zastosowali naturalne materiały i wprowadzili proekologiczne rozwiązania wykorzystujące m.in. odnawialne źródła energii.

Współczesna zabudowa zagrodowa

Głównym założeniem koncepcji było stworzenie budynku z „zamkniętą” fasadą od strony sąsiadującej z zabudowaną działką oraz od strony drogi dojazdowej, a „otwarcie” go na tarasową część prywatną z widokiem na las. Ukształtowanie bryły domu w formie litery „U” tworzy prywatną, osłoniętą enklawę od strony ogrodu.

Projekt stanowi współczesną interpretację zabudowy zagrodowej. Bryła została wyraźnie podzielona na cztery części, połączone ze sobą za pomocą szklanych łączników. Podkreślają one integrację z naturą i pozwalają wizualnie przenikać sąsiadującym drzewom do wnętrza domu.

Zastosowany podział obiektu tworzy cztery odrębne strefy funkcjonalne: dzienną, gościnną, fitness/spa oraz część techniczną. Bryła budynku to w większości jednokondygnacyjna zabudowa z zaakcentowaną, wyższą, dwukondygnacyjną częścią dzienną. Termowana deska w systemie fasady wentylowanej zapewnia naturalną kolorystykę elewacji i spójność z otaczającą przyrodą.

Zrównoważone technologie

Inwestorom od początku zależało, by dom był przyjazny środowisku. Architekci spełnili marzenia przyszłych mieszkańców willi i zaprojektowali ją z poszanowaniem dla natury.

Wyzwaniem dla nas jako architektów było zaproponowanie rozwiązań, które będą jednocześnie ekologiczne, jak i estetyczne. W tę właśnie dewizę, czyli zapewnienie jakości zarówno wizualnej, jak i funkcjonalnej, idealnie wpisuje się dach solarny SunRoof. Życzylibyśmy sobie, aby w tym kierunku rozwijała się w przyszłości architektura – mówi Natalia Lewandowska z pracowni Trzop Architekci.

Dach został zatem wykonany z wykorzystaniem systemu SunRoof 2w1 o łącznej mocy 62,2 kWp. Monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne zintegrowane z bryłą budynku nadają obiektowi nowoczesnego charakteru, jak i są źródłem czystej energii do zasilania domowych sprzętów, ogrzewania nieruchomości i ładowania elektrycznych środków transportu.

Stosując system SunRoof, projektanci uzyskali efekt gładkiej, czarnej tafli pokrycia dobrze komponującego się z zaplanowaną kolorystyką elewacji. Termicznie hartowane szkło gwarantuje wysoką wytrzymałość dachu i odporność na warunki atmosferyczne. Dodatkowo, podczas budowy takiego zintegrowanego pokrycia zużywa się mniej materiałów, pozostawiając tym samym mniejszy ślad węglowy.

Energooszczędny Smart Home

W domu zaplanowano wiele energooszczędnych, zrównoważonych rozwiązań, które korzystnie wpływają nie tylko na stan domowego budżetu, ale przede wszystkim na środowisko. Wśród nich znajdziemy m.in. wspomniany dach solarny, przegrody odpowiednio izolowane termicznie z niskim współczynnikiem przenikania ciepła, gruntową pompę ciepła, wentylację z rekuperacją oraz zbiornik na wodę deszczową.

Dla optymalnego zarządzania energią pochodzącą z naturalnych źródeł zastosowano system Smart Home, który pozwoli na zintegrowane sterowanie m.in. systemem alarmowym, temperaturą, oświetleniem, multimediami, bramami, roletami oraz nawodnieniem ogrodu.

Autorzy projektu: mgr inż. arch. Bartosz Trzop, mgr inż. arch. Natalia Lewandowska
Wizualizacje – Artiom Tsalawalnik

Zachęcamy do odwiedzenia zakładki SunRoof na naszej stronie, a także do śledzenia ich codzienności w mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie.

Partner

SunRoof