Samodzielna produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Wiele osób poznaje zasady działania fotowoltaiki dopiero po kontakcie z takimi firmami jak Edison Energia. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na pytanie, co się dzieje z nadwyżkami prądu, który wygenerowały panele słoneczne w Twoim budynku.

Energia prosto ze Słońca do… sieci energetycznej

Instalacje fotowoltaiczne w domach, firmach czy gospodarstwach rolnych projektuje się pod kątem zużycia energii w konkretnym budynku. Łatwo się domyślić, że uzysk energii jest inny w słonecznym lipcu niż w listopadzie czy grudniu, gdy dni są krótsze i mniej pogodne. Jak zatem rozwiązywany jest problem bieżącego zapotrzebowania na prąd?

Najpopularniejsze rozwiązanie to instalacja typu on-grid. Podłącza się ją do zewnętrznej sieci energetycznej, z którą podpisuje się specjalną umowę lub aneks do istniejącej umowy. Firma odpowiedzialna za dystrybucję energii przekazuje licznik dwukierunkowy, który pozwala monitorować zużycie prądu w danym budynku, ale i zbierać informacje o nadwyżkach przekazanych do ogólnej sieci. O co chodzi?

Panele słoneczne w Twoim domu generują prąd ze Słońca i pozwalają zużywać go w pierwszej kolejności na aktualne potrzeby. Wiadomo jednak, że nie zawsze korzysta się z prądu, nie zawsze jest się w budynku, a w słoneczne miesiące łatwiej o energię. Nadwyżki, czyli niezużyty zapas energii, nie przepadają. Są odprowadzane do ogólnej sieci elektrycznej, dzięki czemu każdy prosument jest nie tylko samowystarczalny energetycznie, ale na dodatek wspiera ogólny poziom bezpieczeństwa energetycznego.

System opustów – korzyści z paneli fotowoltaicznych

Niezależnie od tego, z jakim dostawcą energii podpisujesz umowę, aktualne przepisy gwarantują Ci osiąganie tych samych korzyści z faktu odprowadzania nadwyżek do ogólnej sieci. Przede wszystkim nagromadzona energia nie przepada, więc nie musisz magazynować jej samodzielnie.

Jeżeli warunki pogodowe lub inne czynniki wpływają na to, że w danym momencie nie masz własnych zapasów energii elektrycznej, pobierasz prąd z ogólnej sieci. Nagromadzone wcześniej nadwyżki wracają do Twojego domu, ale nie w proporcji 1:1. Ogólne przepisy systemu opustu zakładają, że za każdą oddaną 1 kWh odzyskujesz:

  • 0,8 kWh w instalacjach o mocy poniżej 10 kWp,
  • 0,7 kWh w instalacjach o mocy 10-50 kWp.

W praktyce dobrze zaprojektowana mikroinstalacja pozwala radykalnie obniżyć rachunki za prąd. Istotą paneli słonecznych jest to, aby korzystać z naturalnych źródeł energii, a tym samym nie obciążać środowiska. Ekologiczne działanie przynosi zysk materialny, bo korzystając z systemu opusów, można przez 365 dni w roku cieszyć się darmowym prądem ze Słońca. Instalacje oferowane przez Edison Energia są w pełni przystosowane do podłączenia do ogólnej sieci i gwarantują wydajną pracę przez cały rok. Rozliczenie odprowadzonych nadwyżek następuje właśnie w systemie rocznym.

Podsumowanie – co dzieje się z nadwyżkami energii słonecznej

  • Panele fotowoltaiczne – zawarte w nich ogniwa – produkują energię z promieni słonecznych, jest to prąd stały.
  • Prąd stały trafia do inwertera (falownika), czyli urządzenia, które przetwarza energię na prąd zmienny, dostosowany parametrami do standardowej sieci elektrycznej w budynku.
  • Samodzielnie wyprodukowana energia jest zużywana na bieżące potrzeby w budynku, a nadwyżka zostaje odprowadzona do ogólnej sieci.
  • Dwukierunkowy licznik sprawdza bilans energii wprowadzonej i odprowadzonej do ogólnej sieci.
  • Gdy potrzebujesz energii, a z jakiegoś względu Twoje panele słoneczne nie mogą jej wyprodukować w dostatecznej ilości, pobierasz energię z sieci. W ramach systemu opustu odzyskujesz 0,7 lub 0,8 kWh za każdą oddaną wcześniej 1 kWh.

Warto produkować inteligentną energię słoneczną

Generalny wniosek jest taki, że warto produkować energię na własne potrzeby i korzystać z sieci typu on-grid, aby móc zawsze korzystać z nadwyżek prądu. Specjaliści Edison Energia tworzą takie projekty instalacji, które zaspokajają potrzeby w danym budynku, uwzględniając odpowiedni margines, aby cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym i wydajnością zakupionego sprzętu.

Choć system opustu jest bezgotówkowy, a więc nie zarabia się bezpośrednio na odprowadzaniu nadwyżek do sieci, korzyści finansowe można uznać niepodważalne. W dzisiejszych czasach korzysta się z wielu urządzeń wymagających energii elektrycznej, a za sprawą paneli słonecznych koszty zostają ograniczane do absolutnego minimum. Darmowy prąd ze słońca to fakt – możesz zasilać nim między innymi:

  • telewizory, komputery, ładowarki telefoniczne, sprzęt audio, konsole,
  • piekarniki, płyty indukcyjne, lampy, systemy alarmowe.

Krótko mówiąc, wszystko, co jest podłączane do prądu.

Korzyści z OZE tym bardziej dostrzegają rolnicy czy przedsiębiorcy – na terenie gospodarstw i firm stosuje się przecież wiele energochłonnych maszyn, tymczasem fotowoltaika rozwiązuje problem wysokich, comiesięcznych rachunków.

Opłacalność – słowo klucz w fotowoltaice

Nowoczesne panele fotowoltaiczne są coraz wydajniejsze, a konkurencyjne stawki, oferowane chociażby przez Edison Energia, zachęcają do zakładania instalacji, zwłaszcza że można otrzymać na nie dotację. Jednorazowa inwestycja jest opłacalna i zwraca się w ciągu kilku lat. Najważniejsze jednak, że w świecie OZE nie ma miejsca na marnowanie energii. Nadwyżka prądu, który produkujesz przy intensywnym nasłonecznieniu, trafia do ogólnej sieci i wraca, kiedy tylko go potrzebujesz. Dzięki tej zasadzie system energetyki w Polsce jest coraz bardziej rozproszony, a przez to bezpieczniejszy. Właściciele paneli słonecznych mają też pewność, że założenie instalacji nie wprowadzi do ich codziennego życia ograniczeń. Wręcz przeciwnie – pojawią się jedynie oszczędności.

Słowem podsumowania przypomnijmy też, że pozyskiwanie energii prosto ze słońca jest współcześnie w pełni zautomatyzowane. Aby korzystać z nadwyżek, nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych czynności.