Energooszczędna stodoła no. 10

Energooszczędne STODOŁY Dor-Tex

Kategorie: Domy ceglane Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Energooszczędna stodoła no. 10

Punktem wyjściowym dla projektu było niezaprzeczalnie piękne położenie działki z dużą ilością drzew, głównie brzóz. Chcieliśmy, aby dom nie zaburzał panującego tam spokoju i harmonii natury. Z tego względu powstała prosta, parterowa, rozrzeźbiona forma – trzy budynki z dachami jednospadowymi połączone wspólnym tarasem i częściowym zadaszeniem. Dodatkowo, zastosowane zostały duże przeszklenia w różnych częściach budynku – tak aby odczuć, że przestrzeń wewnętrzna przenika się z przestrzenią zewnętrzną. Ponadto, stworzyliśmy wiele osi widokowych pomiędzy poszczególnymi częściami domu, co dokładniej widać na załączonych zdjęciach.

Na elewacji zastosowane zostało połączenie dwóch materiałów – drewna oraz tynku. Jako drewna użyto desek z naturalnego modrzewia, niezabezpieczonych olejem. Dzięki temu modrzew naturalnie szlachetnieje, zmienia swoje odcienie w zależności, m.in. od padania promieni słonecznych. Tynk wybrano w odcieniu bieli. Dach pokryty został nowoczesną blachą na rąbek.

Przestrzeń

Całkowita powierzchnia użytkowa domu to ok. 145 metry kwadratowe. Układ funkcjonalny składa się z trzech brył domu połączonych ze sobą oraz osobnego budynku garażowego. Wejście do domu znajduje się od frontu w niewielkim łączniku. W zachodnim skrzydle jest duża, otwarta strefa dzienna z przestrzenią podniesioną do samego dachu. Składa się na nią: salon z kozą na drewno, jadalnia oraz kuchnia ze spiżarnią. Z tej części, dzięki zastosowaniu dużych okien, mamy widok na ogród oraz wspólny taras.

We wschodnim skrzydle domu znajduje się strefa nocna domowników – sypialnie, łazienka z sauną oraz duża garderoba. Nad pomieszczeniami jest także nieużytkowe poddasze. Dodatkowym, niewielkim budynkiem jest także pracownia, połączona z resztą domu jedynie zadaszeniem. Dla mieszkańców ważne było, aby wyraźnie oddzielić strefę mieszkalną od strefy pracy.

Technologia

Dom wybudowany został w konstrukcji drewnianej szkieletowej na płycie fundamentowej grzewczej. Jako izolacji użyto materiałów firmy Steico – czyli ekologicznych izolacji na bazie włókna drzewnego – jednego z najlepszych izolatorów cieplnych. Dzięki temu dom ma zapewnioną ochronę przed utratą ciepła w zimie, a latem jest zabezpieczony przed upałami.

Jesteście ciekawi innych STODOŁOWYCH propozycji od Energooszczędne STODOŁY Dor-Tex? Zapraszamy do ich zakładki oraz na media społecznościowe – Instagram, Facebook oraz Pinterest.

 

Zapraszamy do kontaktu.

Energooszczędne STODOŁY Dor-Tex

? (+48) 601 349 394, (+48) 603 950 000
biuro@dor-tex.pl

ul. Ks. W. Tymienieckiego 25c lok. 207
90-350 Łódź