Fale Marker House

RTA Studio Jackie Meiring
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

W tradycji Pacyfiku chata maoryska zajmowała nadmorskie miejsce, z kolei koncepcja Fale Marker House czerpie swoją formę z prostego dwuspadowego dachu osłaniającego otwarty pawilon mieszkalny. Jednak z wody lub plaży jego sylwetka przywodzi na myśl znacznik portu, stojący pionowo na wydmie, prowadzący do domu marynarza. Jego właściciele poprosili, aby bryła była skromnym schronieniem wakacyjnym z 3 sypialniami i przestrzenią do towarzyskich spotkań rodzinnych. Nabrzeże zajmuje teren przy drodze, gdzie widoki na ocean są zasłonięte przez wydmę – powszechne ograniczenie Midland’s Beach.

„Naszym rozwiązaniem było połączenie życia z ziemią i snu z niebem. W przeciwieństwie do maoryskiej chaty, sypialnie umieściliśmy na „poddaszu”, łącząc poszczególne strefy prywatnej z horyzontem oceanu. To uwolniło cały parter Fale Marker House do elastycznego, wspólnego życia. Nie zapominajmy o łodzi! Schowano ją pod deskami podłogowymi, ponieważ pozwala na to opadająca topografia.

Publiczna i bezpośrednia lokalizacja Fale Marker House przy krawędzi drogi narzucała wykorzystanie przesłaniających ekranów na obu poziomach, aby zapewnić umiarkowaną prywatność, a zarazem światło słoneczne. Ekrany dolnego poziomu odsuwają się, podczas gdy ekrany górne obracają się do przodu jak skrzydła ptaka lub latawce na niebie.

Głównym czynnikiem zrównoważonego rozwoju jest powierzchnia domu – 110 metry kwadratowe. Podczas gdy piaszczyste podłoże pod domem narzucało betonowe fundamenty i stalową ramę, aby oprzeć się naszym chwiejnym wyspom, równowaga domu jest napędzana drewnem, aby maksymalnie obniżyć ślad węglowy. Dom jest całkowicie wyłączony z sieci. Wiedzie tutaj prym energia słoneczna, zbiornik wody deszczowej, odprowadzanie wody deszczowej na miejscu, pasywna kontrola słoneczna i naturalna wentylacja.

Lokalizacja: Great Barrier, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA