Fishcreek Woods

JLF Architects Audrey Hall
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Fishcreek Woods to górski pensjonat, zaprojektowany przez firmę JLF Architects, który znajduje się w Jackson w amerykańskim stanie Wyoming. W okolicy rozciąga się pasmo górskie Teton z najwyższym swoim szczytem Grand Teton. Góry powstały miliony lat temu i są jednorodnym blokiem krystalicznego podłoża, wyniesionym wzdłuż geologicznego uskoku. Podniesiony blok podlegał niszczącym siłom erozji – z czasem topniejące lodowce wcinały się głęboko tworząc żleby i doliny z pięknymi jeziorami. Krótko mówiąc, Fishcreek Woods otoczony jest geologicznymi cudami. Schodząc z głównej drogi, można napotkać skromny dom i małą wiejską chatę dla gości. Posiadłość ukryta jest w lesie w rzadko uczęszczanej części doliny, która jednak oferuje niezwykłe widoki nie tylko na samą dolinę, ale też na otaczające ją góry.

Budynki, które stoją w tym magicznym miejscu, są pełne kontrastów – XIX-wieczna klasyka łączy się z nowoczesnymi, użytkowymi rozwiązaniami. Dom ma jadalnię, która w niezwykły sposób podkreśla urok tego miejsca. Dom i projekt ogrodu wykorzystują niezwykłe, choć czasami gwałtownie stworzone warunki geologiczne tego miejsca, jednocześnie chroniąc budynki przed ewentualnymi katastrofami w przyszłości, ponieważ miejsce to jest wciąż aktywne sejsmicznie.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ten dom był inspiracją dla książki „A River Runs Through It”. Ukryty w hrabstwie Teton w Wyoming, Fishcreek Woods wprowadza nas w czasy, kiedy książka Normana Macleana została opublikowana po raz pierwszy. Oryginalny dom został zburzony, ale z gruzów powstał budynek, który możemy oglądać dzisiaj. Wewnątrz znajdziemy meble robione na wymiar, elementy ze starego drewna i kamienia, a nawet windę. Na działce znajduje się też mały, ale oferujący wszystkie wygody domek dla gości. Sercem domu jest bez wątpienia jadalnia, która otwiera się na otoczenie i w pełni korzysta z niezwykłych walorów tego miejsca. Woda, która graniczy z jadalnią, sprawi, że goście jedzący posiłki przy tym stole, będą mieli wrażenie, że siedzą tuż nad brzegiem spokojnie płynącej rzeki.

Kiedy został wyburzony oryginalny dom, ekipa budowlana próbowała ocalić tyle, ile się dało, aby można było wykorzystać te materiały do budowy nowego domu. Stare elementy stały się częścią tarasów, chodników i ścian Fishcreek Woods. Takie podejście do projektu było zgodne z ekologią i pozwoliło właścicielom zaoszczędzić na kupnie wielu nowych materiałów.

Lokalizacja: Jackson, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA