Forest House Ribiškės

Inblum Architects Norbert Tukaj
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W Rezerwacie Krajobrazowym Ribiškės należącym do Parku Regionalnego Pavilnys zrekonstruowano dom mieszkalny. Projekt miał na celu odzwierciedlenie lokalnego ducha, kontekstowo i z wyczuciem odpowiadając na potrzeby nowoczesnego domu. Jednym z głównych wyzwań stało się utrzymanie związku z przeszłością, a jednocześnie tworzenie dziedzictwa współczesności. Cel? Wygodne zakotwiczenie domu w terenie i sprawienie, by mieszkańcy czuli się swobodnie w leśnym otoczeniu.

Historycznie ukształtowana kompozycja urbanistyczna istniejącego budynku mieszkalnego i obiektów przyległych zostaje wyróżniona jako główna wartość obszaru chronionego i staje się podstawą nowo powstałego zespołu budynków. Tymczasem istniejące budynki podlegają całkowitej przebudowie, zwiększeniu ich kubatury i nadaniu im nowych funkcji.

Powściągliwa architektura archetypowych brył szczytowych wewnątrz swojej bryły zostaje zrekonstruowana w taki sposób, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na tarasy, piękne widoki i doświetlenie za oknami, przezroczystość budynków i wyłonienie się kameralnych przestrzeni. Przykładowo jedno z okien elewacji zachodniej może być skierowane na Trasę Narciarską Liepkalnis. Dlatego zimą właściciele domu żyją w krajobrazie typu Bruegel.

Motywem przewodnim domu jest połączenie zewnętrza z wnętrzem, ze schodkowym tarasem powtarzającym teren i przytulnie oświetlonym promieniami zachodzącego słońca, zachowanym ogrodem ze starymi jabłoniami i minimalistycznym wnętrzem kadrującym zmianę pór roku za oknem. Co więcej, projekt w pełni oddaje połączenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Historia tego miejsca trwa nadal poprzez transformację, stare budynki zamieniają się w nowe, a nowe stopniowo się starzeją.

Lokalizacja: Wilno, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA