Mikromobilna STODOŁA od Fritz Tiny Homes

Fritz Tiny Homes
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Fritz Tiny Homes stworzyli dla Ashleigh Trahan monilny dom-STODOŁĘ mieszczącą mikrosiłownię, biuro i pracownię nauczycielską. To wszystko w elastycznym mieszkaniu o powierzchni 33 metrów kwadratowych na Vancouver Island.

Daglezja i mobilność od Fritz Tiny Homes

Heather i Kevin Fritz z Fritz Tiny Homes zaprezentowali swoje najnowsze mikro-mieszkanie na kółkach. Jest to tyleż siłownia, co dom. „Nasza klientka, instruktorka jogi, poprosiła o miejsce na jej rower i salę do jogi o wymiarach osiem na osiem, w której mogłaby uczyć na odległość” – mówi Heather. Dom od Fritz Tiny Homes owinięto czarnym metalem i drewnem daglezji. Mobilny dom ma wysokie okna, które prezentują krajobraz wyspy Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

Fritz Tiny Homes wyposażyli salon/studio jogi w zieloną aksamitną sofę. Spersonalizowali ją, zdejmując nogi i dodając drewnianą podstawę z dużymi wbudowanymi szufladami do przechowywania. Okno w kształcie litery A wypełnia mały dom światłem słonecznym i widokiem na krajobraz. „Od lat marzyłam o zbudowaniu małego domu. Kiedy wybuch pandemii i ceny mieszkań poszybowały w górę, zdałam sobie sprawę, że to właściwy czas, aby to marzenie stało się rzeczywistością” – mówi Ashleigh, która mieszka w mikrodomku ze swoją partnerką Elyse. „Chciałem zbudować malutki dom, żeby żyć z mniejszą ilością pieniędzy i priorytetowo traktować to, co dla mnie naprawdę ważne” – dodaje. „Chciałem mieć swobodę lokalizacji, przestrzeń do ruchu i możliwość cieszenia się na świeżym powietrzu”.

Mini przestrzeń życiowa

Przestrzeń biurową zaaranżowano na otwartym planie pomiędzy salonem/studio jogi a kuchnią. Pod betonowym blatem znajdują się ukryte szuflady do przechowywania. W odpowiedzi na miłość Ashleigh i Elyse do spędzania czasu na świeżym powietrzu, Kevin wykorzystał daglezję i nałożył ją na sufity. W ten sposób nadał wnętrzu ciepły, drzewny charakter. Materiał nawiązuje również do wysokich sosen za oknem w kształcie litery A w salonie, który służy również jako studio jogi Ashleigh. Białe szafki tworzą lekką i jasną estetykę w kuchni, w której podłużna kuchenka mikrofalowa pełni rolę okapu wentylacyjnego. „Kiedy budujemy małe domy, lubimy trzymać wszystko z dala od górnej części ścian, a elementy funkcjonalne umieszczamy nisko” – mówi Kevin. „Utrzymuje to poczucie otwartości i nie blokuje światła słonecznego wpadającego przez okna”.

Sofa pokryta jaskrawym zielonym aksamitem ożywia salon i nawiązuje do zieleni sosen. Rozkładany stół i stołki, które mogą pomieścić sześć osób, są przechowywane w jednej z szuflad, gdy Ashleigh i Elyse zapraszają przyjaciół na kolację. Kasetonowy sufit z orzecha w mikrosiłowni zapewnia przestrzeń niezbędną do ćwiczeń na stacjonarnym rowerze. Okna przed rowerem dają poczucie jazdy na świeżym powietrzu.

Ukierunkowanie na drewno

Ulubionym aspektem niestandardowego projektu małego domu Heather i Kevina jest wysuwana szafka z orzecha przy drzwiach wejściowych. „Ma zintegrowany schowek na kurtki, buty i wszelkie drobiazgi, które muszą być pod ręką z przodu”, mówi Heather. „Szafa również wygodnie ukrywa koło.”

Heather i Kevin wykończyli łazienkę w stylu spa płytami ściennymi wykonanymi z betonu ze szklanymi detalami, które zmniejszają ciężar materiału. W przypadku podłogi prysznicowej wycinali sześciokątne płytki z orzecha za pomocą frezarki CNC i impregnowali je uszczelnieniem epoksydowym. Schody z szufladami pod każdym pionem prowadzą do sypialni w stylu loftu, gdzie wysoki podest, wbudowany schowek przy łóżku i zagłówek ze zintegrowanym oświetleniem LED zapewniają wygodę i praktyczność.

Lokalizacja: Vancouver, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA