Giudice House

ARKITITO Arquitetura Ricardo Faiani
Partnerzy

O inspiracji

Zaprojektowana dla pary z nastoletnimi dziećmi rezydencja w mocno zalesionej dzielnicy miasta São Paulo, wywodzi się z szczególnej historii: stworzenia nowego z preegzystencji. Wychodząc naprzeciw tradycyjnemu procesowi całkowitej budowy domu, klientom zależało na zakupie nieruchomości do remontu. Dom pierwotnie zbudowano zgodnie z zasadami niemieckiego stylu architektonicznego, charakteryzującego się stromym, drewnianym dachem unoszącym się nad kamiennymi ścianami i drewnianym stropem z desek. Estetyka urzekła parę przytulną atmosferą.

Założeniem projektu była pełna szacunku ingerencja w budynek o wartości architektonicznej, zachowując jego główne cechy, ale dostosowując go do potrzeb nowych mieszkańców z nowoczesnym akcentem. Zajmujący niemal całą długość wąskiej działki budynek narzucał pewien niedobór naturalnego oświetlenia i wentylacji. Projekt renowacji miał na celu zintegrowanie głównych przestrzeni przy jednoczesnej maksymalizacji otworów.

Aby to osiągnąć, usunięto płytę, na której znajdowało się wcześniej poddasze. Wysokość sufitu w salonie podwoiła się i obecnie wynosi ponad 6 metrów, podkreślając odrestaurowane drewniane kratownice. Dodatkowo usunięto ścianki działowe oddzielające skrzydło socjalne, kuchnię i ciąg komunikacyjny. Dzięki temu uzyskano obszerną przestrzeń dzienną. Podczas renowacji przyjęto różne strategie architektoniczne, aby wzmocnić dopływ naturalnego światła. Zainstalowano nowe okna na głównej fasadzie, a także zastosowano jasne materiały u podstawy w celu odbicia światła. Takie podejście sprzyja również wizualnej przenikalności pomiędzy wnętrzem a ogrodem wejściowym.

Pod względem materialnym projekt miał na celu zwiększenie przestronności i komfortu. W tym celu zastosowano różne naturalne tekstury i odcienie. Podłogę pokryto porcelaną, natomiast powierzchnie ścian, obniżony sufit i drewniane więźby pomalowano na biało. Kominek obłożono kamieniami, a strop dachu pokryto deskami z drewna Tauari, co estetycznie ociepla i wyrównuje proporcje. Na zewnątrz wszystkie elewacje pomalowano na ciemny kolor, kontrastujący z czystością wnętrza.

Lokalizacja: São Paulo, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA