Golden House

SHED Architecture + Design Rafael Soldi
Kategorie: Renowacje Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Ten dom w Shoreline w stanie Waszyngton przeżył wiele poprzednich wcieleń. Pierwotnie wybudowany w 1959 r., później podzielony na ośrodek emerytalny i ostatecznie zakupiony przez małżeństwo z trójką dzieci. Rodzina zleciła firmie SHED Architecture + Design przekształcenie obiektu z powrotem w dom jednorodzinny (z większą kuchnią i dużą ilością miejsca do przechowywania) – bez uszczerbku dla jego charakteru z połowy stulecia. „Istniało kilka pięknych tekstur, które naprawdę przyciągnęły właścicieli” – mówi architekt projektu Rebecca Marsh.

Wzajemne oddziaływanie starego i nowego staje się widoczne już po wejściu do salonu, który ukazuje oryginalną strukturę domu, duże okna i sufit wyłożony cedrem. Tutaj firma zbudowała nowy schowek z białego dębu, aby ustawić kanapę w kształcie litery L tak, aby można było podziwiać niesamowity widok. Zespół projektowy zmodyfikował także układ głównego piętra, przenosząc kuchnię do ściany okiennej. „Mimo że było dużo okien i szkła, w kuchni było ciemno” – mówi Marsh. „Jedną z naszych motywacji była reorganizacja planu piętra, tak abyśmy mogli zlokalizować główne rodzinne przestrzenie społeczne wzdłuż przeszklonej ściany. Tak aby każdy miał dostęp do naturalnego światła i widoku”.

Po połączeniu kuchni, jadalni i salonu zespół zdefiniował strefy z podwieszanymi sufitami – jedną nad wyspą kuchenną i jedną nad klatką schodową prowadzącą do głównego apartamentu. „Zrobiliśmy to, aby zakotwiczyć te dwie przestrzenie i stworzyć pewną separację w większej bryle, jednocześnie pozwalając, aby salon, jadalnia i kuchnia były w pełni połączone” – mówi Marsh.

Lokalizacja: Shoreline, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA