Górska chata w Szwecji

ÅKE E:SON LINDMAN
Partnerzy

O inspiracji

Ta górska chata jest współczesną interpretacją dla tradycyjnego, drewnianego domu znanego w tym regionie w Szwecji. Założenie projektu było takie, by dom zintegrował się ze swym otoczeniem w sposób, jaki zwykle robią to tutejsze STODOŁY lub magazyny do przechowywania zapasów, które stały się już prawie naturalną częścią tutejszego krajobrazu.Konstrukcja domu została wykonana z drewna firmy Isotimber, które wytwarzane jest w tym regionie. Jest to naturalny sposób na unowocześnienie drewnianej konstrukcji budynku.
Surowa, drewniana elewacja wykonana ze starego, sosnowego drewna będzie starzeć się wraz z upływem czasu, dzięki czemu zyska naturalnych odcieni zależnie od kierunku, w którym zwrócona jest konkretna ściana. Dom będzie się więc zmieniał podobnie jak zmieniały się najstarsze domy we wsi. Budynek jest długi i wąski, ze względu na ułożenie terenu na działce. Jego wymiary to 4,2 m x 19,2 m.
Dom został ustawiony na działce tak, by tworzył naturalną osłonę od strony północnej i zachodniej, zapewniając osłonięte miejsce od strony południowo-zachodniej, dzięki czemu właściciele mogą cieszyć się ciepłem popołudniowego słońca.

Dom wyposażono w duże, nowoczesne okna z trzema szybami, które nie mają ram, dzięki czemu nadają całości bardziej nowoczesny charakter.

Lokalizacja: Ljungdalen, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

ÅKE E:SON LINDMAN