Grain House

Hayhurst & Co Architects Mark Anthony Fox
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Zatarcie granic między domem a ogrodem było priorytetem właścicieli domu we wschodnim Londynie. Dlatego właśnie architekci zaprojektowali przeszklone otwory i wewnętrzny dziedziniec, aby stworzyć wrażenie rozległości. Wykorzystali również mieszankę drewna, która pięknie komponuje się z przestrzenią zewnętrzną

Dla Lucy i jej męża Maxa jedną z głównych pokus Grain House był długi i hojny ogród za domem. Mając młodą córkę i energicznego psa, para chciała stworzyć dla siebie nie tylko przestronny dom, ale także oazę, w której istniałby silny związek między życiem wewnątrz i na zewnątrz. Transformacja tego wiktoriańskiego domu szeregowego polegała na maksymalnym wykorzystaniu tych połączeń, ale w świeży i oryginalny sposób.

Trzypiętrowa nieruchomość pozostała w dużej mierze nietknięta od lat osiemdziesiątych, kiedy dobudowano tylną część. Jednak nie było żadnego poczucia połączenia między górnym i dolnym parterem ani z ogrodem za domem, więc stało się to priorytetem. Rozwiązanie projektowe firmy Hayhurst & Co obejmowało stworzenie nowej klatki schodowej rozmieszczonej wokół wewnętrznego dziedzińca o skromnej skali, ale o podwójnej wysokości. Dzięki ścianie ze szkła o konstrukcji drewnianej skierowanej w stronę schodów dziedziniec przyciąga światło słoneczne i pomaga przewietrzyć dom latem.

Powstała jednokondygnacyjna konstrukcja jest zarówno dynamiczna, jak i subtelna. To wszystko dzięki połączeniu przyjemnego konturu ze starannie zaprojektowanymi przeszkleniami i szczelinami wychodzącymi na ogród. Na przykład w nowej jadalni znajduje się miejsce do siedzenia przy oknie. Sąsiadującą z nią kuchnię wyposażono w drugie okno panoramiczne, z którego roztacza się widok na bujną zieleń tajemniczego ogrodu.

Lokalizacja: Londyn, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA