Osiedle mieszkaniowe Great Kneighton

Proctor and Matthewshttps://www.proctorandmatthews.com/ TIM CROCKER
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Osiedle w Great Kneighton jest częścią dużej nowej społeczności, która zapewnia około 2270 domów, rozległą otwartą przestrzeń i nowe obiekty społeczne na obszarze rozwoju Cambridge Southern Fringe. Projekt osiedla Great Kneighton składa się z ponad 300 domów ułożonych jako sekwencja przestrzeni i typów mieszkań, odpowiadających istniejącej geografii terenu i zapewniających bogatą różnorodność typologii i własności. 40 procent domów to tanie mieszkania.

Great Kneighton niecodziennym osiedlem

Projekt Osiedla Great Kneighton składa się z hierarchii przestrzeni i typów mieszkań, dostosowanych do różnych części zabudowy. Takie podejście nadaje formę istniejącej infrastrukturze i formalne poczucie dotarcia do wejścia na teren. Po czym następuje sekwencyjne przejście w kierunku bardziej zrelaksowanego języka architektonicznego i luźniejszej zabudowy na tyłach terenu. Przy wejściu na działkę dwa wysokie budynki mieszkalne stoją w formalnie uporządkowanym dziedzińcu.

Wyzwaniem było zajęcie się istniejącą infrastrukturą. Rondo prowadzące od głównej drogi dojazdowej oraz strefa dojazdów oferują solidną i stylową architekturę. Ta z łatwością absorbuje twardą infrastrukturę, prezentując duży, reprezentacyjny dziedziniec nawiązujący do układu pobliskich uczelni w Cambridge. Wysokie tarasy otaczają zagospodarowany plac, a charakterystyczne budynki zamykają każdy taras i podkreślają rolę bramy Osiedla Great Kneighton. Większą część budynków przełamano mocnym rytmem tarasów i ciągów komunikacyjnych oraz serią wystających ceglanych paneli. Perforowane metalowe ekrany na budynkach znaczników nawiązują do sufitu w Kings College. Z kolei drzewa w The Backs w Cambridge oznaczono jasnym metalowym ekranem wokół szczytu tarasów, tworząc „aureolę” łączącą elementy Wielkiego Dworu. Dodają one również więcej koloru i wizualnego zainteresowania.

Wielki Dziedziniec i domy szeregowe

Za tzw. Wielkim Dziedzińcem Osiedla Great Kneighton znajduje się szereg uliczek, wspartych przez trzypiętrowe domy szeregowe. Użyte tu materiały — głównie cegła — zapożyczono z Wielkiego Dworu. Natomiast skromniejsza i domowa skala tarasów daje poczucie przejścia ze strefy przybycia. Tutaj ponownie panele z perforowanej cegły nadają tarasom charakteru i wizualnego zainteresowania oraz zapewniają dalsze wizualne połączenia z Wielkim Dziedzińcem. Wprowadzono czarne szalunki, stanowiące silny kontrast z cegłą i nawiązujące do powszechnego lokalnego materiału wernakularnego. Każdy dom ma ogród z przodu z podniesionym tarasem na dziedzińcu z tyłu, a niektóre mają również duże przeszklone balkony z widokiem na ulicę.

Kluczowym celem było zapewnienie wysokiej jakości przestrzeni publicznej i szeregu przyjemnych przestrzeni wspólnych w całym osiedlu. W strefie ulic formalny krajobraz Wielkiego Dziedzińca ustępuje szeregowi równoległych zielonych korytarzy łączących biegnących prostopadle do tarasów. Ten zabieg tworzy przyjemne przestrzenie wspólne i ciągi piesze między domami. Te „wstęgi krajobrazu” zapewniają również liniową trasę przez osiedle, łącząc formalny krajobraz Wielkiego Dworu z otwartą okolicą na skraju.

Swoboda Green Lanes

Dalsza zmiana wielkości ma miejsce z tyłu obiektu, gdzie typologia mieszkań staje się luźnymi skupiskami mniejszych dwu- i trzypiętrowych jednostek. Ta strefa zwana „Green Lanes” ma na celu stworzenie wiejskiej atmosfery i zapewnia wybór domów z dwiema do pięciu sypialniami, zarówno prywatnych, jak i niedrogich. Domy znajdują się w prywatnych, otoczonych murem ogrodach i hojnie obsadzonych wspólnych przestrzeniach. W tej strefie hierarchia przestrzeni i budynków kurczy się dalej, zanim zniknie w naturalnym krajobrazie. Kanciasta siatka ulic i dziedzińców w innych częściach Osiedla Great Kneighton staje się bardziej zrelaksowana, gdy węższe ulice i ścieżki wiją się między domami, podkreślając atmosferę wioski.

W tej strefie dominującym materiałem są czarne szalunki i czerwone gliniane kafelki. Nawiązują one do okolicznych wiejskich budynków w językach narodowych i podkreślające zmianę objętości i kontynuację przejścia materiału z tarasów stajni. Ta łagodniejsza krawędź zabudowy stanowi harmonijną granicę dla naturalnego krajobrazu sąsiednich pól uprawnych i nowego parku wiejskiego, który jest obecnie tworzony obok terenu Osiedla Great Kneighton.

Ceglane Great Kneighton

W ramach prostej i kontrolowanej palety materiałów użytych w całym projekcie wspólnym elementem jest podstawowa paleta cegieł. Różnorodność podzielonych i częściowo wystających wzorów jest wykorzystywana do wyrażania skali, celebrowania wejść i podkreślania ważnych skrzyżowań krajobrazu miejskiego w planie głównym. Panele z wzorzystej cegły są używane do modelowania i nadania głębi tym, co w innym przypadku byłyby płaskimi fasadami. Takie podejście służy wspieraniu hierarchii ulic i nadaniu poszczególnym budynkom własnej tożsamości.

Lokalizacja: Cambridge, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA