Greenhouse

Margit-Kristine Solibakke Klev Nadia Norskot
Partnerzy

O inspiracji

Na końcu długiej drogi wijącej się przez gęsty las świerkowy znajduje się ogromna szklarnia. Wewnątrz rośnie mnóstwo drzew owocowych oraz wszelkiego rodzaju warzywa, co kontrastuje z otaczającym śnieżnym krajobrazem. Obok tej roślinności rośnie coś jeszcze bardziej niezwykłego: dom rodzinny architekt Margit-Kristine Solibakke Klev, jej męża, fizyka Arnsteina Norheima i ich dwójki małych dzieci.

Naturhus

„Zawsze fascynowały mnie szklarnie” mówi Margit, która dorastała na pobliskiej rodzinnej farmie, a dzieciństwo spędziła pracując w ogrodzie i gotując z babcią. „Moim głównym hobby jest uprawa roślin i gotowanie własnego jedzenia”. W 2005 roku odziedziczyła niewielką zalesioną działkę na farmie, ale nie była pewna, co z nią zrobić. Dekadę później trafiła na Uppgrenna Naturhus, przestrzeń eventową w Szwecji, bazującą na koncepcji zamknięcia budynku w szklarni.

Norweska inspiracja

Para zdecydowała, że zbudują własny naturhus, skutecznie tworząc wokół domu przestrzeń „pomiędzy”, która będzie stanowić barierę przed surowym norweskim klimatem. Wewnątrz wysokiej na 11,5 metra i 371 metrów kwadratowych szklanej szklarni para zbudowała duży dom rodzinny inspirowany tradycyjnymi norweskimi STODOŁAMI pomalowanymi na czerwono. Dom zbudowano na tyłach szklarni, dzięki czemu w każdym pomieszczeniu znajdują się okna otwierające się na świeże powietrze, a w całym pomieszczeniu słychać szum pobliskiego wodospadu. Sama szklarnia ma otwory z trzech stron, które umożliwiają wentylację krzyżową latem. Jej zmechanizowane szyby dachowe otwierają się automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 20 stopni.

Zgodnie z zamiłowaniem Margit do gotowania, kuchnia/jadalnia na parterze jest największym pomieszczeniem w domu. Rodzina wykorzystuje ją też jako główną przestrzeń mieszkalną. Otwiera się na szklarnię poprzez składaną szklaną ścianę, którą można pozostawić otwartą, gdy jest ładna pogoda. Dwie małe sypialnie, duża rodzinna łazienka i biuro również znajdują się na pierwszym piętrze. Natomiast apartament dla pary, kolejna sypialnia i drugi salon znajdują się powyżej. Dom zwieńczono rozległym tarasem pod dachem szklarni. Taras z drugą kuchnią i jadalnią służy do rozrywki. Para planuje też dodać tam łóżka, aby mogli zasypiać, obserwując nocne niebo.

Lokalizacja: Kongsberg, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA