Halo House

Tamara Wibowo Architects Andreaswidi
Partnerzy

O inspiracji

Położony w cichej okolicy w spokojnej dzielnicy Semarang, Halo House przybiera formę współczesnej STODOŁY. Zaaranżowano ją w odniesieniu do lokalizacji istniejących drzew na miejscu, przy jednoczesnym zastosowaniu pasywnego projektu domu.

Zewnętrzną część domu w większości pokryto czarnym opalanym drewnem. Aby zrównoważyć ciemność zwęglonej elewacji, we wnętrzu zastosowano głównie drewniane meble, surowy beton na ściany i polerowany beton na podłogi. Zastosowane materiały to odpowiedź na specyfikę potrzeb użytkownika. Dom zaprojektowano dla młodego małżeństwa z trójką małych dzieci. Ponieważ dzieci są uczulone na futro lub wełnę, w domu nie używa się dywanów. W odpowiedzi na to w całym domu zastosowano ręcznie robione, niestandardowe płytki, które zapewniają wyjątkowe wrażenia dotykowe i zastępują dywany.

Dom tworzy wiele warstw wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu każde pomieszczenie ma dostęp do powietrza i światła z dwóch stron pomieszczenia. W domu zastosowano również strategię projektowania pasywnego poprzez wydłużone umieszczenie bryły drugiego piętra po zachodniej stronie domu, tak aby po południu zapewniała cień reszcie domu. Strona zachodnia ma dość solidną elewację, wpuszczającą światło i powietrze do domu jedynie poprzez drewnianą osłonę umieszczoną na zachodnim dziedzińcu i schody. Od strony wschodniej elewację w całości pokryto drewnianym parawanem, który pełni funkcję podwójnej powłoki. Delikatnie filtruje poranne słońce, tworząc w korytarzu szereg promieni słonecznych i cieni.

Lokalizacja: Semarang, Indonezja
Tekst: nowoczesna STODOŁA