Hampton Downs Retreat

MRA Limited
Partnerzy

O inspiracji

Budowa z wykorzystaniem prefabrykowanych paneli betonowych daje wiele, ekscytujących możliwości projektowych, które idealnie pasują do stylu industrialnego. Przykładem jest właśnie projekt „Hampton Downs Retreat”, który wyszedł z biura projektowego MRA Limited.

Zadaniem architektów było w tym przypadku stworzenie miejsca do wiejskiego odpoczynku, czyli betonowej STODOŁY w charakterze industrialnym, która jednak miała mieć też nieco elementów retro. Projekt miał łączyć stare i nowe w taki sposób, by zacierać granice czasowe, ale też dawać możliwość wygodnego relaksu w przytulnym otoczeniu.Prefabrykowane panele pasowały do tego projektu idealnie. Jak uzasadniają jego twórcy, ich ogromną zaletą jest fakt, że ich wykończenie przywodzi na myśl tradycyjne, wiejskie budownictwo – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Drewniane belki pochodzące z odzysku oraz duże, stalowe łączniki pozostały w tym projekcie również odsłonięte, aby sprawiać wrażenie, że weszło się do wnętrza rolniczego budynku, który teraz znalazł inne zastosowanie. Otwarta przestrzeń dzienna ma tradycyjny kominek wyłożony cegłą z odzysku oraz proste ławy i blaty kuchenne ze stali nierdzewnej. Wiejski charakter kuchni podkreślają również meble kuchenne z otwartymi półkami, które miejscami przesłonięto tylko płóciennymi zasłonkami. Przestrzeń dzienna łączy się bezpośrednio z dużą powierzchnią, która jest częścią zarówno wnętrza, jak i otoczenia, stając się idealnym miejscem do zabawy niezależnie od pogody.

Jak podkreślają twórcy projektu, w pracę nad nieruchomością na każdym etapie projektowym byli mocno zaangażowani właściciele, którzy sami pozyskiwali wiele elementów w stylu „vintage”. Niektóre z mebli należały do rodziny od dawna i właśnie w tym projekcie znalazły godne dla siebie miejsce. W ten sposób powstał idealny, wygodny dom dla całej rodziny, o wiejskiej, uroczej estetyce, którą kochają wszyscy, którzy przyjeżdżają tu odpocząć. Ta wiejska posiadłość pełni jednak jeszcze inne funkcje. Rodzina organizuje tu warsztaty, ma miejsce na prezentację różnych prac oraz przestrzeń do garażowania swoich pojazdów.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt