Harmonia i urok holenderskiego stylu

BIAS Architecten Cedral
Partnerzy

O inspiracji

Niderlandzkie tradycje

Krajobraz urozmaicony wieloma kanałami i rzekami, urokliwe miasteczka i wioski rybackie… To Holandia! Znana nie tylko z pięknych widoków i niesamowitych tulipanów, ale także z architektury – bardzo spójnej i harmonijnej. W poszanowaniu tych zasad holenderscy architekci zaprojektowali osiedle domów jednorodzinnych w Brielle, na elewacji których wykorzystano materiały Cedral.

Miasto Brielle jest wyjątkowe, bowiem należy do tzw. gwiezdnych miast, budowanych w XVI i XVII wieku jako bastiony w kształcie gwiazdy. Dziś nazywane są cudami renesansowej inżynierii. Ten wyjątkowy geometryczny kształt widoczny z lotu ptaka to perełka architektury.

I właśnie tu – w Brielle, mającym tak ciekawą historię, powstało małe osiedle domów zaprojektowane przez holenderskie biuro architektoniczne BIAS Architecten. Założyli je Henk Meijer i Eric Geill w 1997 roku. Od tamtej pory z pracowni wyszło wiele projektów budynków biurowych, hoteli czy domów mieszkalnych. Jednym z nich są spójne i tworzące harmonijny szereg wzdłuż linii brzegowej domy jednorodzinne.

Architekci projektując osiedle w Brielle, nawiązali do tradycyjnych niderlandzkich zabudowań typowych dla małych miasteczek. W Holandii domy jednorodzinne są najczęściej parterowe z wysokim poddaszem użytkowym, skośnym dachem. Mają prostą bryłę, bez zdobień, z fasadami ceglanymi lub drewnianymi, ceramiczną dachówką na dachu.

To tradycja. Z jej poszanowaniem architekci z BIAS Architecten zaproponowali sześć domów ustawionych harmonijnie, w rzędzie, identycznych, z mocno skośnymi dachami, dużymi przeszkleniami. Zachowano charakterystyczny styl holenderskich domów, a jednocześnie postawiono na zalety nowoczesnych materiałów budowlanych.

Odporna elewacja z włókno-cementu

To między innymi deski Cedral Lap WOOD na elewacjach budynków. Doskonale imitują drewno, są produkowane z włókno-cementu, materiału ekologicznego, a przy tym bardzo trwałego. Nic więc dziwnego, że wybrano je do tego projektu, bo ich zalety mają istotne znaczenie w przypadku budynków usytuowanych tuż przy wodzie, jak te w Brielle. Wystarczy tylko kilka kroków, by z tarasu wejść do własnej łódki „zaparkowanej” przy pomoście, niczym samochód pod domem. W takich warunkach trzeba wybierać materiały, które nie poddadzą się działaniu wody, wiatru, zmiennej temperatury.

Deski elewacyjne Cedral Lap to łatwe w montażu wykończenie elewacji. Nie wymagają malowania, jeżeli dojdzie do zabrudzenia wystarczy umyć je wodą i mydłem. Mają wysoką odporność na wodę, ogień, a także szkodniki. Te zalety mają niebagatelne znaczenie w takim usytuowaniu budynków, jak w Brielle.

W kontraście

Cedral Lap WOOD są dostępne między innymi w wykończeniu o strukturze drewna, w wielu kolorach.

Do tego projektu wybrano ciepły czerwono-pomarańczowy odcień desek włókno-cementowych. Do niego w kontraście są ciemnoszare dachy, cegła oraz białe okna i biała podbitka dachowa. Co ważne, dzięki ułożeniu desek elewacyjnych na tzw. zakładkę, powstał ciekawy efekt cieniowania na ścianach tych domów.

Mimo, że domy stojące nad kanałem w Brielle są zbudowane z nowoczesnych materiałów, to stylistycznie doskonale łączą się z otaczającą architekturą historycznego miasta.

Lokalizacja: Brielle, Holandia

Poznaj lepiej produkty Cedral:

Cedral

Architekt