Haus B

Henrik Becker Architekt Lisa Winter
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Niedaleko Timmendorfer Strand, niezwykle popularnego nadbałtyckiego kurortu, hamburski architekt Henrik Becker zrealizował Haus B, kryty strzechą dwurodzinny dom o nietypowym podziale. Dom celowo flirtuje z archetypowym obrazem domu rodzinnego. Jednak na drugi rzut oka widać, że pod wspornikowym dachem nie ma jednego domu. Uderzająca symetria i podwojenie niektórych podstawowych elementów ujawniają dwie oddzielne jednostki mieszkalne, które są oddzielone ścianą wzdłuż linii kalenicy.

Bajkowe wejście

Do domu wchodzi się przez lekko podniesioną, drewnianą werandę biegnącą dookoła. Pośrodku dłuższego boku okrągła lukarna odsłania daleko w dół okap i od razu podkreśla drzwi wejściowe. Centralne wejście na parterze prowadzi bezpośrednio do salonu lub jadalni, która znajduje się w narożnikach budynku. Schodami można również dostać się na ganek na pierwszym piętrze pod lukarną. Stamtąd wchodzi się do pokoju i galerii.

Różne pokoje i ich relacje z przestrzenią zewnętrzną konsekwentnie rozważano w zależności od ich lokalizacji w budynku. Obecność dachu odgrywa decydującą rolę. Salony parteru wychodzą na zewnątrz. Są poziome i otwarte przez sięgające od podłogi do sufitu przeszklenie nad narożnikiem. Ich granice przestrzenne zaznaczono okrągłymi podporami. Jednak przestrzeń od strony okapu jest ograniczona jedynie linią dachu okapu. Duże przesuwne okna wydłużają przestrzeń latem aż do werandy. Stamtąd można dotrzeć do ogrodu trzema schodami.

Wyłaniające się pomieszczenia pod dachem znacznie mniej otwierają się na zewnątrz, zorientowane są pionowo. Sypialnie rozwijają swoją maksymalną przestronność dopiero, gdy patrzy się w górę. Leżąc patrzy się w niebo z wysokich stojących okien, attyka zasłania widok z dołu. Z drugiej strony miejsce do pisania pod okrągłym lukarnem oferuje widok w dal tylko wtedy, gdy siedzisz. Stojąc można jedynie spojrzeć w dół w kierunku wejścia. Pokój galerii w najwyższym punkcie domu ma tylko świetlik i nie oferuje już widoku. Im wyżej się wspinasz, tym bardziej introwertyczne stają się pokoje i ostatecznie odnoszą się tylko do siebie.

Konstrukcja

Wszystkie elementy konstrukcyjne Haus B nad posadzką betonową in-situ składają się z elementów drewnianych wykonanych z europejskiego drewna iglastego. Pionowa konstrukcja nośna składa się z drewnianych ścian szkieletowych oraz solidnych drewnianych podpór. Dodatkowo mają one solidny drewniany strop, który rozciąga się w kierunku wzdłużnym budynku i jest utrzymywany od strony szczytu i okapu w sztywnej ramie dookoła. Obciążenia dachu skierowano do fundamentów przez płatwie w podporach. Taka konstrukcja umożliwiła zaprojektowanie narożników bez słupów i maksymalną orientację pomieszczeń. Trzeba było liczyć się z obciążeniem dachu krytego strzechą, ponieważ narożniki budynku obniżyły się dopiero po pokryciu dachu. Z tego powodu okna znajdują się przed bryłą budynku.

Ściany wewnętrzne pomieszczenia to ściany szkieletowe drewniane, które na parterze obłożono trójwarstwowymi panelami z drewna świerkowego, a na piętrze płytami gipsowo-włóknowymi. Krokwie izolowano w obszarach pośrednich i pokryte płytą pilśniową powyżej. Dach kryty strzechą tworzy warstwę chroniącą przed deszczem nad powłoką klimatyczną jako wentylowana konstrukcja.

Lokalizacja: Timmendorfer Strand, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA