Haus L aprobatą codzienności

Dunkelschwarz Marcus Rohrbacher
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Lokalne biuro architektoniczne Dunkelschwarz ukończyło budowę domu w Austrii. Haus L zaprojektowano dla klienta, który chciał mieć dom z jasnym i otwartym wnętrzem, nawiązującym do typowych domów z dachami dwuspadowymi, jakie można znaleźć w tym alpejskim regionie. STODOŁA o powierzchni 292 metrów kwadratowych znajduje się na ulicy mieszkalnej na przedmieściach Elsbethen. Kluczową kwestią dla klienta była prywatność. Z tego tytułu stworzono aneks z zadaszonym parkingiem i wejściem, aby odgrodzić budynek od ulicy.

Przestrzeń między oficyną a Haus L tworzy osłonięty, prywatny dziedziniec, dostępny z części mieszkalnej parteru, na który wychodzą balkony na wyższych kondygnacjach. Korytarz prowadzi od wejścia do otwartej kuchni, jadalni i salonu z pełnymi oknami wychodzącymi na ogród. Centralny element przestrzeni życiowej stanowi palenisko obłożone ciemnymi, wzorzystymi płytkami. Część sufitu nad jadalnią pozostaje otwarta, tworząc przestrzeń o podwójnej wysokości. Na poziomie parteru pustka pokryta jest siatką, na której można poleniuchować. Wbudowana ławka rozciąga się wzdłuż ściany jadalni, a hamak można zawiesić na belkach nad salonem, aby zapewnić dodatkowe miejsce do siedzenia.

„Ogólną koncepcję architektoniczną można postrzegać jako aprobatę codziennego życia, a nie sztywną i nieelastyczną konstrukcję” — zasugerował Dunkelschwarz. „Płynąca przestrzenna figura na piętrach buduje centrum domu rodzinnego, łącząc kuchnię, kominek, jadalnię i sofę, jednocześnie tworząc niepowtarzalny charakter domu. Domu do codziennego użytku, który oferuje przytulność i wsparcie”. Z parteru na wyższe kondygnacje prowadzi klatka schodowa z wbudowanym schowkiem na książki. Na pierwszym piętrze znajduje się łazienka i para identycznych sypialni. Dużą wielofunkcyjną przestrzeń na tym poziomie połączono chodnikiem wzdłuż pokrytej siatką pustki z balkonem rozciągniętej na całą szerokość Haus L. Pokoje umieszczono pod skośnymi sufitami, a w pełni przeszklona ściana szczytowa sypialni łączy się z balkonem osłoniętym drewnianymi listwami.

Lokalizacja: Salzburg, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA