Haus T in Gamlitz

Ulrike Tinnacher Simon Oberhofer
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Wtopiony w łagodny, pofałdowany krajobraz południowej Styrii, Haus T znajduje się na samym szczycie wzgórza, gdzie naturalnie wtapia się w okoliczne winnice. Dzięki materialności i formalnej powściągliwości tworzy z krajobrazem całość, stojąc pewnie na skraju, szczytem skierowanym w stronę doliny.

Mały dom winiarza, który do początku XX wieku był tłocznią wina, stał się punktem wyjścia do budowy jednorodzinnego domu jednorodzinnego. Zabytkowa sklepiona piwnica jest wykonana z kamienia i ma ponad 400 lat. Jest to więc najstarsza część domu, która została przebudowana w latach 60-tych i od kilku lat jest niezamieszkana. Właściciele budynku, dwaj winiarze, postanowili uczynić stary dom winiarza swoim domem spokojnej starości, ponieważ pobliska winnica od wielu lat jest ich zawodowym i prywatnym centrum życia.

Podział funkcjonalny Haus T

Zgodnie z formą i funkcją Haus T podzielony jest na dwie bryły. Nad sklepioną piwnicą wzniesiono prostokątny sześcian z dwuspadowym dachem – hołd dla dawnego budynku, który stał w tym samym układzie i podobnej kubaturze na łagodnie opadającej północnej nachylenie. Monolityczna konstrukcja z barwionego betonu izolacyjnego, struktura szalunków z surowych piłowanych desek oraz nieliczne kwadratowe otwory nadają budynkowi introwertyczny charakter. Dlatego galeria oraz część sypialna i łazienka znajdują się wewnątrz jako miejsca odosobnienia. Brązowy odcień i dotykowa faktura betonowych ścian zapewniają komfort.

Od strony wschodniej do budynku przylega prostopadle, płaska i wydłużona bryła Haus T, w której mieści się salon, część kuchenno-jadalna oraz garaż. Ta sięgająca sufitu przeszklona część domu jednorodzinnego z nadwieszonym płaskim dachem wykonanym z wyeksponowanego litego drewna umożliwia przenikanie otaczającej scenerii do budynku. W ten sposób nie ma widocznej linii podziału między wnętrzem a zewnętrzem, dzięki czemu natura i budynek płynnie się ze sobą łączą. Wchodząc do domu północnym wejściem, przez przedpokój spogląda się na wprost do salonu, który można meblościanką oddzielić od części kuchennej i jadalnej, a ponadto może służyć jako pokój gościnny. Strefa usługowa z małą łazienką, toaletą i pomieszczeniem gospodarczym oddziela część mieszkalną od garażu. Wszystkie ściany wewnętrzne zaprojektowano jako ścianki meblowe z przyciemnianego drewna jesionowego i składają się z szafy, kuchni, półek i drzwi przesuwnych. W ten sposób cała część dzienna może być postrzegana jako jeden pokój lub może być podzielona na dwie części przez ściany mebli.

Prostota wnętrza i zewnętrza

Przez otwartą kuchnię i jadalnię dochodzi się do skrzyżowania dwóch struktur budynku. Dwupoziomowy poziom prowadzi do starej piwnicy z winami i pomieszczenia instalacyjnego lub na górę do galerii. Płynne przejście z kuchni do części dziennej i antresoli oddzielone jest od sypialni łazienką i garderobą, które zostały ustawione jako boksy w przestrzeni szczytowej.

Prosta materialność wnętrza współgra z zewnętrznym wyglądem budynku. Oprócz betonu architektonicznego i drewna, poszczególne elementy, takie jak łagodne słupki i poręcze, wykonano z czarnej stali. Zlicowane okna wewnątrz ściany, podłoga z desek i klatka schodowa Haus T wykonano z drewna dębowego. Dach, parapety i brama garażowa wykonane są z miedzi, która z czasem zmienia swój brązowo-szary kolor i w zależności od pory roku tworzy kontrast lub jednolitą scenę z otaczającym krajobrazem.

Lokalizacja: Gamlitz, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA