High House

DEAN BRADLEY
Partnerzy

O inspiracji

High House, czyli Wysoki dom to efekt końcowy gruntownej renowacji szerokiej na pięć metrów miejskiej szeregówki na przedmieściach Melbourne w Australii.

Przebudowę zaplanowała firma Dan Gayfer Design, która postanowiła zachować tylko dwa frontowe pomieszczenia z dawnego domu, zmieniając zupełnie resztę i powiększając ją o przybudówkę z tyłu domu. W sumie dało to 178 m2 powierzchni mieszkalnej. Projekt miał sprostać wymaganiom młodej pary, która planując rodzinę, chciała przenieść mieszkanie w miejskiej zabudowie szeregowej na zupełnie inny poziom.Jak mówią architekci, klienci chcieli dosłownie „wywrócić do góry nogami” dawne założenia zabudowy szeregowej, która powstawała we Fitzroy North, czyli na przedmieściach śródmieścia Melbourne. Chcieli oni korzystać z wygód mieszkania w mieście, nie idąc jednak na kompromisy związane z przestrzenią, funkcjonalnością, elastycznością przestrzeni i jej doświetleniem.

Biorąc pod uwagę fizyczne ograniczenia miejsca, firma rozpoczęła prace projektowe skupiając się najpierw przede wszystkim na sprostaniu zróżnicowanym wymogom funkcjonalnym klientów. Architekci przeprowadzili wiele testów projektów przestrzennych dla każdego poziomu domu, dopóki nie ustalili jak najlepiej wykorzystać dosłownie każdy mm2 powierzchni, przypisując mu konkretną rolę w codziennym życiu właścicieli.

Architekci wprowadzili też do wnętrza przestronność i naturalne światło. Udało się im to osiągnąć dzięki niestandardowo wysokim sufitom zarówno na parterze, jak i na piętrze domu. Na obu poziomach w miejscach strategicznych wstawiono drzwi, okna i świetliki. Pożądaną przez klientów elastyczność wprowadzono do projektu poprzez integrację przestrzeni mieszkalnych z przylegającymi do nich przestrzeniami zewnętrznymi. W ten sposób znacząco powiększono też zarówno wnętrza, jak i zewnętrza, łącząc je dużymi, przesuwnymi drzwiami. Funkcjonalność każdego miejsca to efekt starannie przemyślanych elementów, które w wielu przypadkach nie są charakterystyczne wyłącznie dla danej przestrzeni. Przykładem mogą być meble, które płynnie przechodzą z salonu w kuchnię i odwrotnie.

Wynikiem starannie przemyślanego i zaplanowanego projektu jest więc „Wysoki dom” – wysoki w szerszym znaczeniu tego słowa, ponieważ nie oznacza on wyłącznie wysokich sufitów i wysokiej linii dachu. Ten projekt oznacza coś więcej – to wysoki poziom funkcjonalności, elastyczności, interakcji oraz jakości detali.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA