Hill Country House jako ekologiczny prototyp w wiejskiej okolicy Teksasu

PAUL FINKEL
Partnerzy

O inspiracji

Firma Miró Rivera Architects z Teksasu zbudowała budynek z nieregularnym dachem, który ma być prototypem domu dla ekologicznej społeczności działającej w tej okolicy.

Architekci zaprojektowali budynek z myślą o bardzo wiejskim otoczeniu. Działa on niezależnie od miejskiej sieci wodociągowej i ma własne systemy ogrzewania i chłodzenia, które współdziałają z systemem geotermalnym. Panele słoneczne pokrywają nieco ponad 60 procent rocznego zapotrzebowania budynku na energię, a tylko pozostała część dostarczana jest przez tradycyjną sieć elektryczną. Kolejne cechy ekologiczne tego domu to system gromadzenia deszczówki wyposażony w zaawansowany układ filtracyjny, oczyszczający zebraną wodę.Właściciele nowoczesnej STODOŁY rozpoczęli rozmowy z przedstawicielami władz lokalnej społeczności, zwracając uwagę na ekologiczne cechy domu, licząc na wsparcie w budowie całej serii podobnych budynków w okolicy. Ich własny dom ma więc służyć w tym przypadku jako prototyp zachęcający do ich pomysłu.

Jednopiętrowa konstrukcja zorganizowana liniowo ma powierzchnię 475 m2 i stoi na blisko 19-hektarowej nieruchomości w Wimberley w Teksasie, będącej częścią strefy Zarządzania Dziką Przyrodą (Wildlife Management). Przez ten rejon migrują ptaki i to o nie dbają władze regionu.

nowoczesnaj STODOŁA stoi na rozległej łące i uniesiony jest nad ziemią na serii krótkich filarów, które umożliwiają przepływ wody. – „Uwzględniając lokalizację domu w rejonie zagrożonym powodziami, taki fundament umożliwia przepływ wody pod domem, w sytuacji kiedy łąka zostaje zalana podczas wielkiej ulewy” – wyjaśniają architekci z firmy Miró Rivera Architects, która ma siedzibę w pobliskim Austin. – „Taka konstrukcja minimalizuje też ślad pozostawiony w okolicy, którą wszyscy starają się zachować w nienaruszonym stanie.”

Wyjątkowy wygląd budynku z zewnątrz jest wynikiem zastosowania aluminiowych paneli konstrukcyjnych na większości elewacji. Są one odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają żadnego konkretnego wykończenia, a z czasem można je łatwo wyczyścić. Dach budynku jest również metalowy, a specjalny system mocowania wzmacnia go na wypadek silnych nawałnic, które czasami pojawiają się w tej części Teksasu. Nieregularna linia dachu naśladuje wznoszący i opadający krajobraz okolicy.

Przestrzenie prywatne i publiczne domu ulokowane są na przeciwnych krańcach budynku, a w pobliżu wejścia i garażu znajduje się część dzienna zorganizowana na otwartym planie. Podłogi wykończono ciepłym drewnem leszczyny, z którym kontrastują czarne blaty z lokalnie pozyskiwanego steatytu.

Hill Country House to dom, który jest zarówno industrialny, jak i funkcjonalny. Ściany wewnętrzne, sufity i ramy okienne są białe, podkreślając nowoczesną estetykę budynku.

Lokalizacja: Teksas, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf